Back To Top
Sahte evrakla engelli raporu temin edenlere operasyon: 95 şüpheli gözaltında

Sahte evrakla engelli raporu temin edenlere operasyon: 95 şüpheli gözaltında

 - Son Güncelleme: 10.12.2019 Salı 13:19
Sahte evrakla engelli raporu temin edenlere operasyon: 95 şüpheli gözaltında
- A +

Ankara'da sahte evrakla engelli raporu temin eden aralarında 20 hastane personelinin de bulunduğu 95 şüpheli gözaltına alındı. Söz konusu hastane personelinin, sahte belgelerle sağlık kurulunu yanılttıkları ve yine sahte sağlık raporları ile SGK'yı zarara uğrattıkları tespit edildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık bir yıldır sürdürülen takip sonucu bir hastanede memur, güvenlikçi, hasta bakıcı ve kayıt personelinin de aralarında bulunduğu zanlıların, hastaneye tedavi amaçlı giden vatandaşları sahte epikriz raporları ile sağlık kuruluna sokarak engelli raporu çıkartılmasını sağladıklarının belirlenmesi üzerine çalışma başlatıldı.

95 ŞÜPHELİYE EŞ ZAMANLI BASKIN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında hastane personeli ve usülsüz şekilde rapor temin eden vatandaşların aralarında bulunduğu 95 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin tamamı, mali şube ekiplerince sabah saatlerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı.

SAHTE RAPORLA ÜCRETSİZ ULAŞIM KART

Söz konusu hastane personelinin, gerçekte şeker hastası ve kalp hastalarının kan örneklerini, hasta olmayan kişilerin kan örnekleri gibi gösterdikleri, bu şekilde düzenledikleri sahte epikriz raporları ile anjiyo veya kalp ameliyatı olmuş gibi gösterdikleri ve sağlık kurulunu yanılttıkları, sahte sağlık raporları ile emekli olarak Sosyal Güvenlik Kurumunu zarara uğrattıkları belirlendi.

Şüphelilerin, ayrıca ücretsiz EGO kartı çıkartarak ücretsiz ulaşımdan faydalandıkları, kuruldan rapor alan şüphelilere ikinci kez kurul raporu aldırıldığında tamamına yakınının yüzde sıfır özür oranında oldukları tespit edildi.

Gözaltındaki şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN