Back To Top
Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası resmen ASFAT AŞ'ye geçti

Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası resmen ASFAT AŞ'ye geçti

 - Son Güncelleme: 17.09.2019 Salı 20:36
Sakarya\'daki Tank Palet Fabrikası resmen ASFAT AŞ\'ye geçti
- A +

Cumhurbaşkanı kararıyla özelleştirilmesine karar verilen Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi'ne (ASFAT A.Ş) resmen devredildi. SGK'nın yeni kayıtlarına göre, Tank Palet fabrikası, içerisinde çalışan işçileriyle birlikte resmi olarak ASFAT AŞ'ye geçti.

Cumhurbaşkanı kararıyla özelleştirilmesine karar verilen Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi'ne (ASFAT AŞ) resmen devredildi. Sözcü'nün haberine göre, devirle birlikte fabrikanı Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki (SGK) kayıtları da yenilendi.

Fabrika, daha önce askeri birlik statüsü taşıyan MSB 1'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteriyordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla özelleştirilmesine karar verilen Sakarya'daki Tank Palet fabrikası için 1105 sayı numarasıyla ikinci ve gizli bir kararname hazırlandığını belirtmiş ve fabrikanın bu kararnameyle Katar ortaklı BMC firmasına verileceğini açıklamıştı. Daha önce basına da sızan ancak Resmi Gazete'de yayımlanmadığı için resmi nitelik taşımayan ikinci kararnameyle Tank Palet Fabrikası'nın ASFAT AŞ'ye devredileceği, ASFAT A.Ş'nin de ihaleye gerek olmaksızın fabrikadaki işleri yürütmesi için BMC firması ile anlaşma imzalayabileceği belirtilmişti.

KAYITLAR YENİLENDİ

Bu iddiaların ardından, ikinci kararnameyle yapılacağı söylenen devir işlemine ilişkin ilk resmi belge SGK'da ortaya çıktı.

SGK Sakarya Sosyal Güvenlik Müdürlüğü, Tank Palet Fabrikası'nda çalışan işçilere ilişkin sosyal güvenlik kayıtlarını yeniledi. SGK'nın yeni kayıtlarına göre, daha önce MSB 1'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından işletilen Tank Palet fabrikası, içerisinde çalışan işçileriyle birlikte resmi olarak ASFAT AŞ'ye geçti. SGK kayıtlarında fabrikanın iş kolu, ‘Askeri savaş araçlarının imalatı, tank, zırhlı savaş araçları ve bunların parçaları' olarak tanımlanırken tehlike sınıfı, ‘Çok tehlikeli' olarak belirtildi. İşin mahiyeti de ‘Askeri savaş araçları imalatı' şeklinde yazıldı.

'KARARNAME İŞÇİLERE OKUNMUŞ' İDDİASI

Resmi Gazete'de yayımlanan 481 sayılı kararla Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine karar verilmiş, özelleştirme yöntemi olarak da işletme hakkı devri belirlenmişti. Daha sonra Tank Palet Fabrikası'nın işletme hakkının 25 yıllığına BMC'ye verileceği açıklanmıştı. Ancak hem işçilerden hem de kamuoyundan gelen tepkiler üzerine özelleştirmeden vazgeçildiği belirtilmişti. Tepkiler devam ederken fabrika yönetiminin, işçilerle bir toplantı yapıp fabrikanın ASFAT AŞ'ye devrini sağlayacak yeni bir kararnamenin hazırlandığını açıkladıkları ifade edildi. Toplantı sırasında kararnamenin içeriğinin okunduğu ancak işçilere verilmediği bilgisi kamuoyuna sızmıştı. Sızan bilgiler arasında, Tank Palet'in ASFAT AŞ'ye devredileceği, işçilerin kamu statüsünde kalacağı, ASFAT AŞ'nin de dilediği şirketle karşılıklı sözleşme imzalayabileceği ileri sürülmüştü.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN