Back To Top
Sanatçı Ozan Arif hayatını kaybetti

Sanatçı Ozan Arif hayatını kaybetti

 - Son Güncelleme: 13.02.2019 Çarşamba 12:40
Sanatçı Ozan Arif hayatını kaybetti
- A +

"Ozan Arif" adıyla bilinen sanatçı Arif Şirin, tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti. Babası Arif Şirin'i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyen oğlu Mehmet Alp Şirin ise, "Acımız çok büyük, ağrısı sızısı olmadı, huzurluydu" dedi. Arif Şirin, cumartesi günü son yolculuğuna uğurlanacak

Ülkücü ve milliyetçi geleneğin önde gelen sanatçılarından Arif Şirin, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde saat 04.50'de hayatını kaybetti.

Yükleniyor...

70 yaşındaki Arif Şirin'in uzun süredir gırtlak kanseri tedavisi gördüğü öğrenildi. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından uzun bir süre ülkeyi terk etmek zorunda kalan Arif Şirin'in ölümü ülkücü camiayı yasa boğdu.

19-02/13/ozan-arif-1550039243.jpg

'ACIMIZ BÜYÜK'

Arif Şirin'in Atakum ilçesi İncesu Mahallesi'ndeki evinde hüzün hakim olurken, Şirin'in ölüm haberini alan sevenleri de evine gelerek ailesine başsağlığı diledi.

Taziyeleri kabul eden Arif Şirin'in oğlu Mehmet Alp Şirin, "Acımız büyük. 'Kişioğlu ölmek için yaratılmış...' demiş atalarımız. 'Her nefis ölümü tadacaktır', diyor Kur'an-ı Kerim. Acımız çok taze. Dostlar sağ olsun. Cenaze cumartesi öğle namazı sonrası Büyük Camii'den kalkacak. Çok isteği çok arzusu vardı. Hepsi milleti vatanı içindi. Daha iyi daha adil olması içindi. İsteği arzusu hayatı boyunca bu oldu. Erken oldu. Her evlat için babasının ölümü çok erken olur ama hastalık sürecini şartlar kapsamında rahat geçirdiğini söyleyebilirim. Ağrısı sızısı olmadı. Huzurluydu. OMÜ'deki doktorlarımıza, personele teşekkür ediyoruz" dedi. 

19-02/13/aw621455_01.jpg

CUMARTESİ GÜNÜ DEFNEDİLECEK

Arif Şirin'in cenazesi 16 Şubat Cumartesi Büyük Camii'de öğle namazını müteakip kılınarak, Kıranköy Mezarlığı'na defnedilecek. 

19-02/13/ozan-arif-yasamini-yitirdi-2-_4320_dhaphoto6.jpg

ALUCRA BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Arif Şirin'in kaybı, memleketi Giresun'un Alucra ilçesindeki hemşehrilerini de üzüntüye boğdu. Alucra Belediye Başkanı Asım Kaymakçı, sanatçının vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Ozan Arif'e Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

19-02/13/aw621455_06.jpg

Ozan Arif'in, çocuk yaşta babasının memuriyetinden dolayı Alucra'dan ayrıldığını ancak doğduğu toprakları hiçbir zaman unutmadığını aktaran Kaymakçı, "Alucra aşığı bir hemşehrimizdi. Vefatı bizleri de derinden üzdü. Alucra ve Türkiye önemli bir değerini, ozanını kaybetti." dedi. 

Kaymakçı, Samsun'da son yolculuğuna uğurlanacak sanatçının cenazesine Alucra halkı olarak katılım göstereceklerini ifade ederek, Ozan Arif'in köyünden toprak getirerek sanatçının mezarına bırakacaklarını kaydetti.

19-02/13/20190213_2_34901155_41612944.jpg

Kaymakçı, Ozan Arif'in adının, ilçede yaşatılması için meclis kararıyla bir park ya da belediye binasına verileceğini bildirdi. 

Ozan Arif'in doğduğu Yükselen köyünün muhtarı Şükrü Pamuk ise sanatçının vefatının köy halkında da üzüntüyle karşılandığını belirterek, "Köyümüzün gururuydu. Köylüleri olarak üzüntülüyüz. Öncelikle Türkiye'nin ve köyümüzün başı sağ olsun." diye konuştu. 

GİRESUN BELEDİYE BAŞKANINDAN TAZİYE

Öte yandan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu da Ozan Arif için başsağlığı mesajı yayımladı. 

19-02/13/whatsapp-image-2019-02-13-at-091559-1550049996.jpg

Aksu, mesajında, "Değerli sanatçımız, Alucralı hemşehrimiz, vatansever OzanArif'in (Arif Şirin) vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum." ifadesine yer verdi.

OZAN ARİF (ARİF ŞİRİN) KİMDİR?

Giresun'un Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949'da doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun`da bitirdi. 1970'de başladığı öğretmenlik mesleğinde Samsun'un Devgeriş köyünde beş yıl öğretmenlik, dört yıl ise okul müdürlüğü görevi olmak üzere üzere dokuz yıl hizmet verdi. 24 Eylül 1980 ve 5 Kasım 1991 tarihleri arasında Almanya'da yaşadı.

Milliyetçi kesimin tutkuyla sevip dinlediği gür sesli ozanın bazı şiirleri ise zaman zaman tartışmalara yol açmış ve farklı kesimlerden tepki çekmişti. Ozan Arif bir şiirinde Hrant Dink’in katillerini övmekle suçlanmış, ‘Şerefsiz’ adlı şiirinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 6 bin 80 lira adli para cezasına çarptırılmıştı. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN