Back To Top
Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba'ya beraat

Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba'ya beraat

 - Son Güncelleme: 07.11.2019 Perşembe 11:58
Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba\'ya beraat
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarının şikayetlerini çekmesi üzerine 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla yargılanan Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba beraat etti. Duruşmaya giden İYİ Parti lideri Akşener "Pakize ablanın bugün burada yargılanmasını şiddetle kınıyorum. Bir şehit annesine mahkeme açılmaz" dedi.

Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba, 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Akbaba ve avukatlarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları katıldı.

AKŞENER DE DURUŞMAYA KATILDI

Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile bazı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda izleyici takip etti. Duruşma salonu önüne gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Pakize Alp Akbaba ile selamlaştı.

Yükleniyor...

Savunmasında, üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyen Akbaba, CHP'nin kadınların seçme ve seçilme hakkının 83. yıl dönümü dolayısıyla 5 Aralık 2017'de düzenlediği 'Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması' programında yaptığı konuşmada suç unsurunun bulunmadığını söyledi.

"ERDOĞAN'A ASLA HAKARET ETMEDİ"

Erdoğan'a asla hakaret etmediğini belirten Akbaba, "Kadınlara yönelik bir etkinlikte kürsüye çıkıp konuştum. Herkesin bildiği şeyleri bir şehit annesi olarak dile getirdim. Yanlış bir şey konuşmadım. Bir şehit annesinin öğrenmek istediği konuları sordum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraat istiyorum." dedi.

19-11/07/ana-manset-2-1573116783.jpg

Daha sonra söz alan Erdoğan'ın avukatları, dosyaya sundukları katılma dilekçesinin geçerli olduğunu, davaya katılma taleplerinin bulunduğunu bildirdi.

"ERDOĞAN BİLSE BU DAVA AÇILMAZ"

Akbaba'nın avukatı Fahri Şahin ise bir şehit annesinin, sanık olarak huzurda bulunmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti. Konuşmanın içeriğinde suç unsurunun bulunmadığını, davanın bir vatandaşın ihbarıyla açıldığını bildiren Şahin, "Sayın Cumhurbaşkanı bu hususları bilse şikayetçi olmaz, bu dava açılmazdı." diye konuştu.

Erdoğan'ın avukatlarının Cumhurbaşkanlığı makamı adına düzenledikleri davaya katılma dilekçesine özen göstermediklerini belirten Şahin, dilekçede davayla ilgisi bulunmayan üçüncü bir kişinin sosyal medyadaki paylaşımlarına yer verildiğini söyledi.

ERDOĞAN'IN AVUKATLARI GERİ ÇEKTİ

Şahin'in savunmasının ardından söz alan Cumhurbaşkanı avukatları, başka bir davaya ait katılma dilekçesinin bu dosyaya sehven gönderildiğini belirterek şikayetten vazgeçtiklerini bildirdi.

Bunun üzerine söz alan Akbaba'nın avukatları, müvekkillerinin beraatini talep etti.

Beyanların ardından hükmü açıklayan hakim, Pakize Alp Akbaba'nın suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

AKŞENER: BİR ŞEHİT ANNESİNE MAHKEME AÇILMAZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Adliyesi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şehit annesine dava açılmasını şiddetle kınadığını söyledi. Akşener, "Pakize Akbaba'yı uzun yıllardır tanırım. Şehit annelerinin, babalarının, eşlerinin, çocuklarının biz siyasilere çok şey söyleme hakları vardır. Dolayısıyla Pakize ablanın bugün burada yargılanmasını şiddetle kınıyorum. Bir şehit annesine mahkeme açılmaz." diye konuştu.

Daha sonra mahkeme salonu önüne geçen Akşener, burada Pakize Akbaba ile selamlaştı. Akşener, daha sonra adliyeden ayrıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba hakkında, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan açılan davanın ilk duruşması öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Ağbaba, Pakize Alp Akbaba'nın 5 Aralık 2017'de CHP'nin düzenlediği kadın buluşmasındaki konuşmasından dolayı Cumhurbaşkanına hakaret suçundan yargılandığını ifade etti. Bir şehit annesinin, adliye koridorlarına getirilmesini doğru bulmadığını dile getiren Ağbaba, bu davayla Pakize Akbaba'nın gözünün korkutulmaya çalışıldığını belirtti.

İSTANBUL/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN