08.02.2020  09:48
SON GÜNCELLEME: 
08.02.2020  18:43

Şehit korucu Nesim Yavuz yardıma böyle koşmuş: Çığın altında kalanlar var nasıl uyuyacağız

Van'ın Bahçesaray ilçesinde düşen çığın altında kalanları kurtarmaya çalışırken, ikinci çığın altında kalarak şehit düşen korucu 38 yaşındaki Nesim Yavuz'un "Çığın altında kalanlar var nasıl uyuyacağız?" diyerek yardımına koştuğu ortaya çıktı.

+
-

Van-Bahçesaray kara yolu Karabet Geçidi'nin 33. kilometresinde 4 Şubat'ta akşam saatlerinde minibüsün üzerine düşen ilk çığda, karın altındakileri kurtarmak için bölgeye giden 2 çocuk babası 38 yaşındaki korucu Nesim Yavuz, düşen ikinci çığın altında kalarak şehit oldu. 

Çığda yaşamını yitirenlere üzülürken eşini kaybettiği haberini alan Hatice Yavuz, acılarının çok büyük olduğunu söyledi. 

"İNSANLAR ÇIĞ ALTINDA KALMIŞ BİZ NASIL UYURUZ?"

Eşinin 2 yıl önce güvenlik koruculuğuna başladığını, devletine ve silahına bağlılığıyla bilindiğini anlatan Yavuz, şöyle konuştu:

"Herkesin yardımına koşan, dertleriyle ilgilenen biriydi. Çığ olduğu zaman sabaha kadar yatmadı. 'İnsanlar çığ altında kalmış biz nasıl uyuruz?' dedi. 'Hastayım gitme.' dedim. 'Gidip şehit olmak da vardır.' dedi, insanların yardımına koştu. Sanki düğüne gider gibi hazırlandı. Mesleğini zevkle yapıyordu. Bir gün gitmemezlik yapmazdı. Tüfeğine ve her şeyine bağlıydı. Hasta olsaydı, cenaze bile olsaydı yine görevindeydi."

"CAN KURTARMAK İSTERKEN CANINDA OLDU"

Arama kurtarma çalışmalarında görev alan ve ikinci çığın altından kendi imkanlarıyla çıkmayı başaran 24 yıllık güvenlik korucusu 45 yaşındaki İsa Döner de arkadaşlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. 

İlk gece çığ altından 4 kişinin cansız bedenini, 5 kişiyi de sağ çıkardıklarını anlatan Döner, şunları kaydetti:

"Nesim Yavuz ve diğer arkadaşlarla arabaya binip olay yerine gittik. Orada fırtına yaklaşık 2 saat sürdü. Hava soğuk olduğu için ateş yakıldı. Olay yerinde çok kişi vardı. Isınmak için toplandılar. 5-10 dakika ısındıktan sonra arabaya gittim. Arabada askerler ile güvenlik korucuları vardı. Yavuz da arabadaydı. Onlar da arabadan inip ısınmak için ateşin olduğu yere gitmişlerdi. Arabanın önünde bekliyordum, bir arkadaş beni çağırdı. Ona doğru yönelince bir ses duydum. Arkama baktığımda sanki biri beni fırlattı. Arabaya çarptım. Kardan dolayı duman oluştu. Gözümü açtığımda ortada hiçbir şey kalmamıştı. İnsanlar, araçlar ve iş makineleri ortada yoktu. Üzerimdeki karı kendim temizledim. İnsanlar dereye koşup yaralıları yukarıya taşıdı. Yavuz da can kurtarmak isterken canından oldu."

"4 KİŞİYİ YAN YANA ÇIKARDIK"

İkinci çığda yaralanan güvenlik korucusu Nevzat Gültepe ise olayı duyduktan sonra bağlı oldukları birlikten 11 asker ve 6 güvenlik korucusuyla arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını belirtti.

Olay yerine ulaştıklarında 7 kişinin çıkarıldığını, 2 kişinin arama çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Gültepe, şunları söyledi:

"Aramaya ara verildikten sonra Yukarı Narlıca Mahallesi'ne gelerek yol güvenliğini aldık. Sabah tekrar olay yerine gittik. AFAD çalışma yapıyordu. Biz de kalan 2 kişinin çıkarılmasını bekliyorduk. Birden çığ geldi ve herkesi alıp götürdü. Kimse ne olduğunu anlamadı. Tipi vardı, göz gözü görmüyordu. Kal altında kalarak kendimden geçmişim. Daha sonra üzerimdeki karın yarısının atıldığını gördüm. 4 kişi yan yana çıkarıldık."

VAN/AA

 

DİĞER HABERLER
Belgrad Ormanı girişlere kapatıldı
Stajyer avukatları izinleri uzaltıldı
Daha ne yapmak gerek!
Tüm görüşler ertelendi
Peş peşe koronavirüs soruşturmaları
Kritik toplantı sona erdi
Demircan koronavirüs belirtilerini açıkladı