Back To Top
Sinop'ta Ceren Özdemir yürüyüşü

Sinop'ta Ceren Özdemir yürüyüşü

Sinop\'ta Ceren Özdemir yürüyüşü
- A +

Sinop'ta Ordu'da vahşice katledilen üniversite öğrencisi Ceren Özdemir anısına yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonrası basın açıklamasında "Kadınlar için maddi manevi baskı altında olmak, töre cinayetlerine kurban gitmek kader değildir. Bu sorun eğitim ve çok güçlü yasal yaptırımların uygulanmasıyla aşılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Sinop'ta faaliyet gösteren spor kulüplerinin temsilcilikleri tarafından düzenlenen yürüyüşe, siyasi partilerin kadın kolları üyeleri, üniversite öğrencileri ile vatandaşlar katıldı. 

Hamsi Yolu üzerinden başlayan ve İskele Meydanı'nda sona eren yürüyüş boyunca katılımcılar, sloganlar atarak kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Sinop Üniversitesi öğrencisi Beste Nur Şahin, burada yaptığı konuşmada, şiddetin tüm kadınların ortak sorunu olduğunu söyledi.

19-12/14/ana-manset-2-1576328203.jpg

"ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ"

Kadınların kendilerini en güvende hissettikleri evlerinde dahi şiddete ve cinsel istismara maruz kaldığını belirten Şahin, şunları kaydetti: 

"Kadınlar için maddi manevi baskı altında olmak, töre cinayetlerine kurban gitmek kader değildir. Bu sorun eğitim ve çok güçlü yasal yaptırımların uygulanmasıyla aşılacaktır. Toplumda farkındalık yaratmak çok önemlidir. Toplum olarak bir kadında şiddet belirtisi görürsek mutlaka gerekli mercilere ihbarda bulunmalıyız. Şiddetin her türlüsüne karşıyız ve kınıyoruz."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

SİNOP/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN