Back To Top
Son dakika! Bakan Akar: Ateşkes bitti açıklamasının sahada karşılığı yok

Son dakika! Bakan Akar: Ateşkes bitti açıklamasının sahada karşılığı yok

 - Son Güncelleme: 15.01.2020 Çarşamba 14:34
Son dakika! Bakan Akar: Ateşkes bitti açıklamasının sahada karşılığı yok
- A +

Son dakika haberi... Ankara'da medya temsilcileriyle bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Akar, gündemdeki konulara dair son dakika açıklamalar yaptı. Bakan Akar, Libya'da ateşkesin bittiğine yönelik iddialarla ilgili, "Ateşkes bitti açıklamasının sahada karşılığı yok" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerini Bakanlıkta kabul etti.

Gündeme dair soruları cevaplayan Akar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- Gecikmeli de olsa Hafter’in Berlin’de bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Temennimiz bir an önce ateşkesin hayata geçmesi. Siyasi çözümden yanayız.

- Berlin’de geniş katılımlı bir konferans var. Trump haricinde liderlerin tamamına yakını katılacak. Hafter ve Saraç da katılacak, oradan sonuç çıkabilecektir.

- (Moskova'da Türkiye ve Suriye istihbarat başkanlarının görüşmesi) Yetkili kişiler, kurumlar ülkemizin, milletimizin güvenliği için gerekli olan yapacaktır.

- Rusya'dan S-400'Ü aldık, kurulum çalışmaları devam ediyor. Tam yetenek olayı Nisan-Mayıs ayında gerçekleşecek.

- Irak parlamentosunun (yabancı askerlerin topraklarından çıkması) aldığı karar çerçevesinde resmi olarak gelen bir bilgi/talep yok.

- Suriye'de rejimin saldırıları devam ediyor, Ruslarla güvenli alan, bölge oluşturulması ve halkın orada kış dönemini geçirmesi için görüşmemiz var.

- İdlib gözlem noktasından çekilmemiz söz konusu değil. Araç gereç, mühimmat ile gerektiği kadar güçlendirildi. Bu konuda pazarlık söz konusu değil.

- Libya'da eğitim ve işbirliği timimiz var, orada faaliyetleri var.

- Libya'da bundan sonra Putin ve ekibinin çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyoruz, muhatabımız Ruslardır.

- Libya'daki ateşkese dair metinlerde bir tartışma yok, yansıyan bilgilere göre Hafter tarafı zaman istedi.

- Libya'da ateşkesin sona erdiğine yönelik açıklamaların sahada bir karşılığı yok. Ateşkesin çöktüğünü söyleyemeyiz, çok erken bir yorum olur.

- (FETÖ ile mücadele) 15 Temmuz'dan bugüne 23 bin 324 TSK personeline işlem yapıldı. Hiçbir hainin bu şanlı üniformayı giymesine izin vermeyiz.

Son dakika haberinin ayrıntıları hazırlanıyor...

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN