Back To Top
Son dakika! Bursa'da definecilerin can pazarı

Son dakika! Bursa'da definecilerin can pazarı

 - Son Güncelleme: 19.04.2019 Cuma 05:44
Son dakika! Bursa\'da definecilerin can pazarı
- A +

Bursa'nın İznik ilçesinde, kaçak define ararken kazdıkları kuyuda mahsur kalan 7-8 kişilik grubu kurtarma çalışması başlatıldı. Bursa'nın İznik ilçesinde, kaçak define ararken kazdıkları kuyuda mahsur kalan kişilerden 4'ü kuyudan çıkarılarak hastaneye kaldırıldı, 1 kişi hastanede yaşamını yitirdi.

İlçeye bağlı Elbeyli Mahallesi Kızıltepe mevkisinde define arayan ve  kazdıkları yaklaşık 30 metre derinliğindeki kuyuda mahsur kalan, 7-8 kişi  oldukları belirtilen grubu kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Olay yerinde çok sayıda AFAD, UMKE, Nilüfer Arama Kurtarma (NAK),  Bursa Arama Kurtarma ve Spor Derneği (BAKUT), itfaiye, jandarma ve sağlık  ekipleri kurtarma çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

İple kuyuya inen ekipler, mahsur kalan kişilere ulaşmaya çalışıyor.

Ekiplerin çalışması sonucu Ömer K. (35), Recep E. (58) ve Mümin S.  (60) kuyudan çıkarılarak İznik Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Çalışmalarını yürüten ekipler, daha sonra bir kişiyi daha çıkarmayı  başardı.

İznik Devlet Hastanesine kaldırılan Mümin S. tüm müdahalelere  rağmen yaşamını yitirdi.

Ekiplerin, diğer mahsur kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor.

4 kişiye gözaltı

Bölgede dedektörlerle gaz ölçümü yapan ekipler, mahsur kalanların kazı  yaparken kullandıkları jeneratörün egzozundan etkilendiğini tespit etti.

Öte yandan kuyuya inen kişileri gözleyen ve daha sonra kaçtıkları  belirlenen İ.T, T.C, H.A ve kuyudan kendi imkanlarıyla çıkan İ.H'nin gözaltına  alındığı öğrenildi.

19-04/19/trans-1555636179.jpg

OLAYIN GEÇMİŞİ

Bursa'nın İznik ilçesinde, kaçak define ararken  kazdıkları kuyuda mahsur kalan 7-8 kişilik grubu kurtarma çalışması başlatıldı.  

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Elbeyli Mahallesi Kızıltepe  mevkisinde define arayan 7-8 kişi olduğu belirtilen grup, kazdıkları yaklaşık 30  metre derinliğindeki kuyuya indi. 

Bu grupla gelen ve kendi imkanlarıyla kuyudan çıkan kişi,  arkadaşlarından uzun süre haber alamayınca durumu jandarmaya bildirdi. İhbar  üzerine olay yerine AFAD, itfaiye, jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi.

Define arayan kişilerin metan gazından zehirlenmiş olabileceğinden  şüphelenen ekipler, mahsur kalan kişilere ulaşmak için arama kurtarma çalışması  başlattı. 

İple kuyuya inen ekipler, mahsur kalan kişilere ulaşmaya çalışıyor.  Ekipler ayrıca bölgede dedektörlerle gaz ölçümleri yapıyor.

"ÇALIŞMA ÇOK TİTİZ BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR"

Yenişehir Kaymakamı ve İznik Kaymakam Vekili Suat Seyitoğlu, İznik  ilçesine bağlı Elbeyli Mahallesi'nin Kızıltepe mevkisinde 7-8 kişilik bir grubun  anlaşarak bir kuyuda kazı çalışması yaptığını söyledi.

Bu kişilerin kazı çalışmasını yaparken kuyudan çıkamadıklarını ifade  eden Seyitoğlu, şöyle devam etti:

"Kendi imkanlarıyla çıkan bir vatandaş, bu bilgiyi jandarmaya  verdikten sonra olay idari anlamda ilk dakikalarda Sayın Valimizin gündemine  düşmüş oluyor. Sayın Valimizin bu olayı koordine etmesi ve bizleri  talimatlandırmasıyla beraber AFAD ile UMKE ekiplerinin, itfaiye ve ambulans  araçlarının çok kısa bir süre buraya intikali gerçekleşiyor. Şu anda bütün  birimlerimizle ve Sayın Valimizin koordinesiyle burada kurtarma çalışmalarını  yapıyoruz. İlk amacımız 7-8 vatandaşımıza sağlam bir şekilde ulaşmak. Niyetimiz  bu. Çalışma çok titiz bir şekilde yürütülüyor. Tam teşekküllü ambulanslarımızdan  tutun tüm birimlerimiz koordineli bir şekilde hareket ederek kurtarma  çalışmalarına başladı. Görev bölümünü yaptık. Temennimiz inşallah en kısa zamanda  7 veya 8 vatandaşımıza ulaşmak."

Zehirlenme ihtimaline ilişkin de açıklamalarda bulunan Seyitoğlu,  "Jeneratör kullandıkları için bu gibi kazılarda oluyor böyle bir şey. Mazotun  yaydığı gaz kokusuyla mı zehirlenme var? Bunu tam bilmemekle birlikte bir gaz  zehirlenmesinin olabileceği düşünülüyor. Vatandaşlarımıza sağlam bir şekilde  ulaşacağımızı ümit ediyoruz." dedi.

MAHSUR KALANLAR SU İSTEDİ

Bursa'nın İznik ilçesi Elbey Mahallesi Kızıltepe mevkiinde iddiaya göre define aramak için açtıkları kuyuda mahsur kalan 7 kişinin kurtarılması amacıyla saat 20.00 sıralarında çalışma başlatan AFAD ekibi, kuyudakilerden ses gelmesiyle umutlandı. Ekiplerden su isteyen definecilere su yardımı yapılırken kuyuya sarkıtılan boruyla hava verildi.

KAYMAKAM SEYİTOĞLU: MAHSUR KALANLARA ULAŞMAK İSTİYORUZ

AFAD ekipleri kuyuda mahsur kalan definecileri kurtarmak için kuyunun içine girerken, bütün imkanları seferber ettiklerini belirten İznik Kaymakam Vekili Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, "Dikkatli ve özenli bir şekilde mahsur kalanlara ulaşmak istiyoruz" açıklamasında bulundu. Seyitoğlu, 8 kişi olduğu düşünülen kişilerin kaçak kazı yapmak için Elbeyli Köyü'nde kuyuya girdiğini belirterek, "Bu kişilerden birisi kendi imkanlarıyla kurtulup jandarma ekiplerine veriyor. Haberi aldıktan sonra Valimizin koordinasyonunda ve talimatlarıyla tüm ekipler seferber edildi. AFAD, Jandarma, UMKE ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Bu 7 kişinin ilk etapta kurtarılmasıyla ilgili bir çalışma söz konusu. Amacımız vatandaşlarımız yaşamsal bir sıkıntı yaşamadan dışarı çıkarılması. Muhtemelen mağarada kendilerine ait mazotla çalışan bir jenaratör ya da metan gazı olabilir. Kendilerinin bu konuda maruz kaldıkları konu ne tam anlamıyla bilmiyoruz dedi.

Hava ve arazi şartlarına rağmen çalışmaların koordineli bir şekilde sürdüğü kaydeden Suat Seyitoğlu, "Bir kişi kurtulunca ekiplere haber vermiş. Şu anda bölgede yağmur yağıyor. Burası zor bir alanda. Ancak arazi araçlarıyla tüm ekipler olay yerine ulaştı. İdari anlamda çalışmalar Valimizin talimatları ve koordinasyonunda yürütülüyor. İnşallah mahsur kalanlara ekiplerin kendi güvenliğini alıp ulaşmak ve tahliye etme amacındayız" diye konuştu.

BİR KİŞİ SAĞ OLARAK  KURTARILDI

Bursa'nın İznik ilçesinde, kaçak define ararken  kazdıkları kuyuda mahsur kalan 7-8 kişilik gruptan bir kişi çalışmalar sonucunda  bulunduğu yerden sağ olarak çıkartıldı. 

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Elbeyli Mahallesi Kızıltepe  mevkisinde define arayan 7-8 kişi olduğu belirtilen grup, kazdıkları yaklaşık 30  metre derinliğindeki kuyuya indi.

 19-04/19/1.Jpeg

 

Bu grupla gelen ve kendi imkanlarıyla kuyudan çıkan kişi,  arkadaşlarından uzun süre haber alamayınca durumu jandarmaya bildirdi. İhbar  üzerine olay yerine AFAD, itfaiye, jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi.

Define arayan kişilerin metan gazından zehirlenmiş olabileceğinden  şüphelenen ekipler, mahsur kalan kişilere ulaşmak için arama kurtarma çalışması  başlattı.

İple kuyuya inen ekipler, mahsur kalan kişilere ulaşmaya çalışıyor.  Ekipler ayrıca bölgede dedektörlerle gaz ölçümleri yapıyor.

19-04/19/45.Jpeg

Çalışmalarını sürdüren ekipler, bir kişiyi bulunduğu yerden sağ olarak  çıkardı. Söz konusu kişi İznik Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Ekipler diğer mahsur kalanları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

İKİNCİ DEFİNECİ DE KURTARILDI

Bursa'nın İznik ilçesi Elbey Mahallesi Kızıltepe mevkiinde define aramak için girdikleri kuyuda mahsur kalanlar için AFAD, UMKE, itfaiye ekiplerinin saat 20.00 sıralarında başlattıkları çalışmalar kapsamında 5 saat sonra ikinci ikinci defineci de kuyudan çıkartıldı. Saaat 01.00 sıralarında definecilerden 1 kişi daha  baygın şekilde ekipler tarafından kuyudan çıkartılarak hemen hastaneye sevk edildi.

Kuyuda metan gazının yanı sıra jeneratörden sızan karbonmonoksit gazının etkili olduğunu belirten yetkililer, bu nedenle mahsur kalan diğer 5 kişinin bir an evvel kurtarılması için çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirtti. 

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada olayla ilgili bölgede araştırma yapan jandarma ekipleri, kuyuya inen definecilerin arkadaşları olduğunu öne sürülen ve çevrede gözetleme yaptığı belirlenen 4 kişiyi gözaltına aldı.

3'ÜNCÜ DEFİNECİ DE KURTARILDI

Bursa'nın İznik ilçesi Elbey Mahallesi Kızıltepe mevkiinde define aramak için girdikleri kuyuda mahsur kalan 7 kişiden 3üncü kişi olan Mümin Sarıdoğan (60) da saat 01.30'da kurtarıldı. Sarıdoğanın hayati tehlikesinin olduğu bildirildi. Kuyudan daha önce çıkarılan ve İznik Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ömer Kocaekşi (35) ve Recep Er'in (58) de tedavileri sürdürülüyor. 

EKİPLER TAM SONUNUM TEÇHİZATI İLE KUYUYA GİRİYOR

İhbar alındıktan sonra yaya olarak uzun bir süre yürüyerek olay yerine gelen kurtarma ekipleri, içerisinde metan gazı ve karbonmonoksit gazının hakim olduğu kuyuya tam solunum teçhizatı ile girdi. Kurtarma ekiplerin yaşadığı en büyük olumsuzluğun ise kuyunun çok dar olması ifade edilerek, bu nedenle çalışmaların güçlükle sürdürüldüğü öğrenildi.

ACI HABER

Bursa’nın İznik ilçesinde define kazarken mağarada jeneratörün dumanından etkilenerek mahsur kalan ve yapılan çalışmalarda sağ olarak çıkartılan 3 kişiden 1'i hayatını kaybetti.  

Edinilen bilgiye göre, İznik ilçesi Elbeyli Mahallesi Kızıltepe Mahallesi’nde jandarma ekipleri, 20.00 sıralarında 7 kişinin mahsur kaldığı bilgisine ulaştı. Bunun üzerine bölgeye arama kurtarma ve jandarma ekipleri sevk edildi. Zorlu arazi şartlarında yapılan çalışmalarda jeneratörden zehirlenen ilk kişiye 23.00 sıralarında ulaşıldı. Mağaradan sağ kurtarılan Ömer Kocaekşi (35) İznik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kocaekşi’den yaklaşık 1 saat sonra Recep Er (58), mağaradan çıkartıldı. Er’den yaklaşık 1 buçuk saat sonra Mümin Sarıdoğan (60) sağ olarak çıkartıldı. Durumu ağır olan Sarıdoğan'ın yolda kalbi durdu. Yaklaşık 45 dakikalık müdahaleye rağmen Sarıdoğan hayatını kaybetti.

4'ÜNCÜ DEFİNECİ DE KURTARILDI

Bursa'nın İznik ilçesi Elbey Mahallesi Kızıltepe mevkiinde define aramak için girdikleri kuyuda mahsur kalan 7 kişiden 4'üncü defineci de sağ olarak kurtarıldı. Kurtarılan kişinin hastanede hayatını kaybeden Mümin Sarıdoğan'ın oğlu Halil sarıdoğan (39) olduğu öğrenildi. Ekipler, mahsur kalan diğer kişilere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

BURSA/AA-İHA-DHA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN