Son dakika! Davutoğlu "EYT Sorununda Gelecek Modelini açıklıyoruz" toplantısında konuştu

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, EYT'lilerin mağduriyetinin her geçen gün arttığını belirtti ve partisinin bu sorunun çözümü için '5 temel ilke' izleyeceğini açıkladı.

Gelecek Partisi "EYT Sorununda Gelecek Modelini açıklıyoruz" toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu ve EYT Dernekleri Başkanı Gönül Boran Özüpak da katıldı. Burada konuşma yapan Davutoğlu, EYT sorununun çözümü için '5 temel ilke' açıkladı.

Davutoğlu, "EYT'liler sorunu teknik bir sosyal güvenlik sorunu değil adalet sorunu haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Özüpak da yaptığı konuşmada "Biz sosyal bir sorunuz, acilen çözülmesi gereken sorunlarımız var, her evdeyiz" dedi.

1-001.jpg

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle

"Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) toplum kesiminin mağduriyeti her geçen gün artıyor.

Ülkeyi devraldığımızda nasıl bir tabloyla karşılaşacağımızı bilmek mümkün değil. Bu tabloyu kimse öngöremezdi.

Her geçen gün ekonomide kaynak daralması olduğu dönemde şimdiden kendimizi bağlayarak taahhütte bulunacağız.

Beş temel ilkeden hareket edeceğiz.

1) Adalet ilkesi. EYT'liler sorunu teknik bir sosyal güvenlik sorunu değil adalet sorunu haline gelmiştir.

2) Sistemin ve devletin güvenilirlik ilkesi.

3) Artan yoksulluk. Gelişen bir ekonomik ortam içinde olsaydık belki de EYT'liler yeni istihdam içinde olup bu kadar talep içinde olmayabilirlerdi. Şimdi yoksulluk baremiyle ortalama gelir arasında neredeyse bir fark kalmadı. Böyle bir dönemde iş imkanı bulamayan emeklilikten istifade edemeyen EYT'liler.

4) Gelir dağılımında denge ilkesi.

5) Pandemi şartlarında toplum kesimlerinin desteklenmesi ilkesi.

EYT sorununun çözümü lütuf değil zarurettir.

Bir sorunla ilgili olarak iktidara niyet eden iktidara geleceğinden hiç şüphe etmeyen bir partiyle bir toplum kesimi beraber yol yüründü."

2-002.jpg

Özüpak konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"EYT dernekleri olarak siyaset bizim hak mücadelesi verdiğimiz bir zemin olmuştur.

Yol ve havalimanlarının kullanılmasa milyarlarca dolarlık garantiler verilirken, milletin muhtaçlık tablolarına da sırt çevrilip EYT için emekli olduktan sonra 'çift dikiş yapacaklar olmaz öyle şey' dedikten sonra bürokratlara 4 sıfırlı 4-5 maaş bağlanırken bizler de bedeli zaten kuruşu kuruşuna ödenmiş olan emeklilik haklarımız için mücadele etmekten vazgeçmiyoruz.

EYT meselesinin artık finansal bir sorun olmadığının sosyal bir problem olduğunun anlaşılmış olduğu bugün bu yaptığımız toplantıda da dile getirilmiş oluyor. Biz sosyal bir sorunuz, acilen çözülmesi gereken sorunlarımız var, her evdeyiz.

Beklentimiz odur ki EYT'ye desteklerini açıklayan tüm siyasi partilerden bilimsel verilere dayanarak çalışma yapmalarını bir araya gelerek bir ittifak halinde EYT sorunlarının çözümlerini kitlemiz ile birlikte çözüm önerilerinin paylaşılmasında eminiz ki çözümsüz olmadığımızı siz bu çalışmayla gösterdiniz.

Çözümsüz değiliz bu süreci de sabırsızlıkla beklediğimizi belirtiyoruz."

Gelecek Partisi toplantı sonunda EYT sorununa 5 maddelik çözüm içeren bildiri de yayımladı.

"Gelecek partisi iktidarında 4447 sayılı yasa ile geriye yönelik haklarını kaybeden EYT mağdurları için çözüm önerimizin ana hatları" denilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

  • Asgari 5000 gün sosyal güvenlik primi ödemiş olmak ve herhangi bir işte çalışmamak kaydıyla, herkes emeklilere tanınan bütün sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaktır. (EYT’lilerin birikmiş GSS prim borçlarının ise affı yoluna gidilecektir.)
  • Asgari 5000 gün sosyal güvenlik primi ödemiş olmak ve herhangi bir işte çalışmamak kaydıyla, erkeklerde 48, kadınlarda 46 yaşından gün almış olanlara halen en düşük emekli maaşına denk bir meblağ “Hak kazanım öncesi desteği” kapsamında yasal olarak emekliliğe hak kazanana kadar veya herhangi bir işte çalışmaya başlayıncaya kadar süre sınırı olmaksızın ödenecektir.
  • Asgari 7000 gün sosyal güvenlik primi ödemiş olmak ve herhangi bir işte çalışmamak kaydıyla erkeklerde 48, kadınlarda 46 yaşından gün almış olanlara “asgari ücretin net tutarını geçmemek koşuluyla” emekli olmaları halinde alacakları emeklilik maaşı eşdeğeri “hak kazanım öncesi desteği” kapsamında, yasal olarak emekliliğe hak kazanana kadar veya herhangi bir işte çalışmaya başlayıncaya kadar ödenecektir.
  • 5510 sayılı kanunla yeniden düzenlenen aylık bağlama oranlarındaki %70 seviyelerinden %28 seviyelerine düşüş sonunda; insanca yaşamak için elverişli şartları sağlayamayacak kadar düşük emekli maaşlarının bağlanması ve yine aynı kanunla “kayıt dışı istihdamı” teşvik eden çalışma süresi arttıkça bağlanacak maaşta meydana gelen azalma konularında da düzeltici yönde adımlar atılacaktır.
  • 8 Eylül 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı yasanın çalışanların aleyhine olacak şekilde geçmişe yönelik olarak uygulamaya alınması nedeniyle oluşan kaybın azaltılması için, yönetime geldiğimizde ülkenin ekonomik imkanları da göz önüne alınarak; mümkün olan adımlar atılacaktır.

Bu çerçevede önerdiğimiz çözümün derhal uygulamaya sokulması halinde, saha araştırmamızın ortaya koyduğu somut veriler doğrultusunda EYT mağdurlarımızın birçoğunun sorunlarının çözülmesi mümkün görülmektedir.

Bunun bütçeye getireceği yükün, (EYT mağdurlarının yapacağı harcamalardan sağlanacak ilave vergi gelirleri ihmal edilse bile) milli gelirin binde 8’ile %1’i arasında olacağı hesaplanmaktadır.
Altını bir kere daha çizmekte yarar görüyoruz; Türkiye’de eksikliği çekilen şey kaynak değildir. Eksik olan ehliyetli ve liyakatli yönetimdir. Eksikliği çekilen dürüst ve şeffaf kamu yönetimi anlayışıdır. Eksikliği çekilen yolsuzluğa bulaşmamış, ahbap-çavuş kapitalizmine dönüşmemiş devlet yönetimidir. Eksikliği çekilen israftan, gösterişten, yandaş kayırmacılığından uzak siyasettir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN