Erdoğan Türkmenistan'da konuştu: Kıbrıs'ın statüsü çözüm anahtarı

Erdoğan Türkmenistan'da konuştu: Kıbrıs'ın statüsü çözüm anahtarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, "Kıbrıs meselesinde Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi çözümün anahtarıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan'da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, Kıbrıs meselesiyle ilgili olarak, "Kıbrıs meselesinde Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi çözümün anahtarıdır. Tüm dost ve kardeş ülkelerin KKTC'nin çözüm vizyonunu ön yargısız bir şekilde değerlendirmesini istiyorum" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

'TURKOVAC İÇİN ONAY BEKİYORUZ'

"5 milyondan fazla insanın hayatına mal olan salgın ekonomik, ticaret ve turizm başta olmak üzere her alanda etkilerini sürdürüyor.

Zirvemizin, dayanışmamızın daha da güçlenmesine vesile olmasını diliyorum. Şimdiye kadar 160 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım ulaştırdık. Yerli aşımız Turkovac için acil kullanım onayına kısa süre önce başvurduk. Süreç tamamlanınca aşımızı tüm insanlığın hizmetine sunacağız.

Ticaret hacmimizi 100 milyar dolar seviyesine çıkarmak için gayretlerimizi yoğunlaştırmalıyız.

'KIBRIS'IN STATÜSÜ ÇÖZÜM ANAHTARI'

Kıbrıs meselesinde Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi çözümün anahtarıdır.

Tüm dost ve kardeş ülkelerin KKTC'nin çözüm vizyonunu ön yargısız bir şekilde değerlendirmesini istiyorum.

'TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYRIM YAPMAKSIZIN MÜCADELE ETMELİYİZ'

Bölgemiz PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ gibi eli kanlı terör örgütlerinden temizlendikçe huzur, istikrar ve ekonomik kalkınma da hızlanacaktır.

Bölgesel ve uluslararası iş birliği terörle mücadelede hayati önemdedir. Mücadelemizi terör örgütleri arasında ayrım yapmaksızın sürdürmeliyiz."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN