Back To Top
Son dakika! Erdoğan, Ruhani, Merkel ve Putin ve Papa'yla Gazze'yi görüştü

Son dakika! Erdoğan, Ruhani, Merkel ve Putin ve Papa'yla Gazze'yi görüştü

 - Son Güncelleme: 16.05.2018 Çarşamba 22:44
Son dakika! Erdoğan, Ruhani, Merkel ve Putin ve Papa\'yla Gazze\'yi görüştü
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’deki son gelişmelerle ilgili Almanya Başbakanı Merkel, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin ve Papa ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan ve Merkel görüşmede, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze'de Filistinlilerin hedef alınması neticesinde yaşanan gerilim hakkında görüş teatisinde bulundu.

Erdoğan'ın konuyla ilgili olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Cuma günü İstanbul'da gerçekleştireceği olağanüstü toplantı hakkında bilgi paylaşımında bulunduğu görüşmede, uluslararası camianın Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de hadisenin takipçisi olmasının önemine işaret edildi.

Görüşmede, mevcut tablonun soruna çözüm bulunmasını zorlaştırdığı da vurgulandı.

İkili ilişkilere değinen Erdoğan ve Merkel, gerek ilişkilere ivme kazandırılması, gerek bölgesel konularda fikir teatisi için yakın temasta olma konusunda mutabık kaldı.

 

RUHANİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, Merkel'le gerçekleştirdiği görüşmenin ardınan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Erdoğan ve Ruhani, İİT'nin İstanbul’daki olağanüstü toplantısının Müslümanların ortak tavır sergilemeleri açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

PUTİN: UTANÇ VERİCİ

Erdoğan, Filistin’deki son gelişmelerle ilgili son olarak Rusya Devlet Başkanı Putin’le telefonda görüştü. Erdoğan, Putin ile görüşmesinde Filistinli göstericilerin dünyanın gözü önünde hunharca saldırıya uğramalarının utanç verici olduğunu belirtti.

PAPA: İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ŞART

Yaşanan hadiselerden derin üzüntü duyduğunu ifade eden Papa Franciscus da barış için Kudüs'ün özel statüye sahip olacağı iki devletli bir çözümün şart olduğunu belirtti. Masumların hedef alınmasının ve insanların hayatlarına kastedilmesinin kabul edilemez olduğuna değinen Papa Franciscus, uluslararası camianın sorunun çözümü için BM nezdinde gerekeni yapması gerektiğini söyledi.

Papa Franciscus’un, Ramazan ayının başlaması vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iyi dileklerini de sunduğu kaydedildi.

ANKARA/AA

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN