Back To Top
Son dakika! Erdoğan'ın veto ettiği, santrale filtreyi erteleyen düzenleme yasadan çıkarıldı

Son dakika! Erdoğan'ın veto ettiği, santrale filtreyi erteleyen düzenleme yasadan çıkarıldı

 - Son Güncelleme: 05.12.2019 Perşembe 18:03
Son dakika! Erdoğan\'ın veto ettiği, santrale filtreyi erteleyen düzenleme yasadan çıkarıldı
- A +

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto ettiği, dijital hizmet vergisi yasası “Termik Santrallere filtre takılması” zorunluluğunu yaklaşık 2.5 yıl erteleyen 50. Maddesi çıkarılarak Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanun onaylanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek.

TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TBMM'ye iade edilen, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddenin kanun metninden çıkarılmasının ardından, "Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" yeniden oylanarak yeni haliyle TBMM Genel Kurul'da kabul edildi.

Kanun onaylanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi yeniden görüşmek üzere toplandıktan sonra termik santrallere filtre uygulamasının ertelenmesini kanun teklifinden çıkarılması kararı almıştı. 

BAKAN DÖNMEZ: YILBAŞI İTİBARIYLA İŞLETİLEMEZ HALE GELECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, filtre sistemi olmayan ya da çalışamaz durumdaki termik santrallerin yılbaşı itibariyle işletilmez hale geleceğini belirtti.

Bu kapsamdaki 13 santralin 3’ünde sorun bulunmadığını belirten Bakan Dönmez, santrallerin aynı şekilde değerlendirilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı:

"Yıl sonuna kadar hangi santraller hazır, hangileri değil bunlar da netleşmiş olacak. Bacası olmayan ya da çalışamaz durumda olanlar yıl başı itbarıyla işletilemez hale gelecek. Bacaları olanların se rehabiltasyona, yeni standartlara ve emisyon değerlerine göre bir uyum sürecine ihtiyacı var."

KANUN TEKLİFİ 21 KASIM'DA KABUL EDİLMİŞTİ

15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını iki buçuk yıl erteleyen kanun teklifinin, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmesi bazı AK Parti’li vekiller tarafından sevinçle karşılanmıştı.

Türkiye'de bulunan termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını iki buçuk yıl erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla 21 Kasım’da kabul edilmişti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN