Taliban Sözcüsü Çavuşoğlu ile Davutoğlu'nu karıştırdı

Taliban Sözcüsü Çavuşoğlu ile Davutoğlu'nu karıştırdı

20 yılın ardından yeniden Kabil'e girerek Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban heyeti bugün Türkiye'ye geldi. Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu eski Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile karıştırdı. Afgan medyasının da haberleri bu şekilde geçmesi dikkat çekti.

Afganistan'da 16 Ağustos tarihinde yönetimi ele geçiren ve hükümetini kuran Taliban yetkilileri, Türk heyetle görüşmek üzere bugün Ankara'ya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun davetiyle Türkiye'ye gelen Taliban heyetiyle yapılacak görüşmede, başta Kabil Havalimanı'nın işletilmesi olmak üzere birçok başlık masaya yatırılacak. Görüşmede insani yardım, göçmen sorunları ve iki ülke arasındaki ticaret de ele alınacak.

20211014-2-50436756-69645122-copy.jpg

DAVUTOĞLU İLE KARIŞTIRDILAR

Bugün Ankara'da yapılacak görüşmeye dair heyetin yola çıktığını sosyal medya hesabından duyuran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Dışişleri Bakanı Maulvi Amir Khan Muttaki başkanlığındaki üst düzey bir heyet bugün Türkiye'ye gitti. Üst düzey bir IAEA (Afganistan İslam Emirliği) heyeti, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun resmi daveti üzerine Ankara'ya hareket etti. Heyet, üst düzey Türk yetkililerle karşılıklı çıkarları ilgilendiren konularda görüşmelerde bulunacak" ifadelerini kullandı.

Sözcünün mesajında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile eski Dışişleri Bakanı ve şimdiki Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu karıştırması dikkat çekti. Afganistan medyası da haberleri bu şekilde geçti.

20211014-2-50437440-69646452-copy.jpg

Öte yandan heyet, 12 Ekim'de AB ve ABD yetkilileriyle Katar'ın başkenti Doha'da bir araya gelmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, dün yaptığı açıklamada, "Yerinde inceleme, nasıl angajmana gireceğimizi konuşmak bakımından ve Taliban'a telkinlerimizi söylemek adına dört veya beş dışişleri bakanı olarak Afganistan'ı birlikte ziyaret etmeyi kararlaştırdık. Şu anda telefonla bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz" demişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN