Back To Top
Tanzim satışı nedir? İstanbul Ankara tanzim satış noktaları

Tanzim satışı nedir? İstanbul Ankara tanzim satış noktaları

 - Son Güncelleme: 11.02.2019 Pazartesi 12:13
Tanzim satışı nedir? İstanbul Ankara tanzim satış noktaları
- A +

Tanzim satış noktası nedir, tanzim satış noktaları nerede hangi illerde? meyve sebze fiyatlarındaki artışın ardından önlem olarak uygulamaya alınan tanzim satış noktaları, İstanbul ve Ankara'da halka hizmet vermeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 34 ilçede 50 tanzim satış noktası hayata geçirilecek. Tanzim satış noktası nedir, tanzim satışlarında meyve sebze fiyatı ne kadar gibi soruların yanıtlarını haberimizde derledik.

Tanzim satış noktalarında ucuz meyve sebze satışı başladı. Peki tanzim satış noktası nerelerde, Ankara ve İstanbul'un hangi ilçelerinde var? Meyve sebze fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için kooperatif başkanlıkları ve belediyeleirn ortak desteği ile uygulanmaya başlanan tanzim noktalarında meyve sebze ihtiyacı daha uygun fiyatlardan karşılanacak. İstanbul'da 50 adet tanzim satış noktası olarak. İlk olarak İstanbul ve Ankara'daki çeşitli yerlerde kurulan mobil tanzim satış noktalarının Türkiye genelinde uygulanması planlanıyor. 

TANZİM NEDİR? TANZİM SATIŞ NOKTALARI NERELERDE?

Artan meyvce sebze fiyatlarını aşağıya çekmek içn belediyeler tanzim satış yerleri açmaya karar verdi. Tanzim satış yerleri ilk etapta Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından uygulanmaya başlanacak. 

Başta belediyeler olmak üzere Tarım Kredi Kooperatiflerinin de desteğiyle başlatılan uygulamada özellikle fiyatında regülasyona ihtiyaç duyulan sebze meyvelere öncelik verilecek. Hangi ürünlerin, nerelerde satılacağını büyük şehir belediyeleri duyuracak.

19-02/11/5c61023367b0a91a54b235ad.jpg

Enflasyonla Mücadele kapsamında uygun fiyatlara sebze ve meyve alışverişinin yapılabileceği tanzim satış noktaları kuruldu. 

TANZİM NEDİR? TANZİM NE ANLAMA GELİR?

Tanzim satış noktalarında meyve sebze satışının başlayacağının duyurulmasının ardından vatandaşlar tanzim kelimesinin anlamını da merak etmeye başladı. Türk Dil Kurumu’nun yaptığı açıklama göre, tanzim kelime olarak sıraya koyma, sıralama, düzene sokma, düzen verme, yoluna koyma, düzeltme, düzenleme gibi anlamlara geliyor.

Tanzim Satış mağazalarının temeli ise 1970'li yıllara dayanıyor. 1977 yılında Ankara Belediyesi’nin başını çektiği toplumcu belediyeler, üretime doğrudan katılmak yönündeki girişimlerin yanında, temel gıda malzemelerinin fiyatlarını düşük tutabilmek ve karaborsa ile mücadele edebilmek için tanzim satış mağazaları kurmuşlar.

Tanzim satışları yaşanan ekonomik dalgalanmayla beraber enflasyondaki yükselişi fırsata çeviren bazı satış noktalarına tedbir olarak yeniden uygulamaya koyuldu. Meyve sebze fiyatlarında yüzde sekiz yüze yaklaşan fahiş artışlar karşısında halka ucuz meyve sebze temin etmek için belediye ve kooperatifler kolları sıvadı. 

1976 yılına gelindiğinde, "Tanzim Satışlar Müdürlüğü" çatısı altında, İzmir Konak'ta ilk mağaza açıldı; mağaza sayısı, 1986 yılında 12'ye ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte ortaya çıkan şirketleşme düşüncesi doğrultusunda, 15 Aralık 1986 tarihinde Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

1996 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tansaş hisselerinin %32.98'i halka açıldı. 1999 yılında hisselerini Doğuş Grubu satın aldı. Tansaş, hizmet kalitesini yükseltmek ve verimliliği daha üst seviyelere çıkarmak amacıyla, 2002 yılı içinde, Macrocenter'ı kendi bünyesine kattı. Tansaş, 10 Kasım 2005'te Migros bünyesine satıldı. Sektör lideri ile birleşmenin etkisi ile sektördeki gücünü artırarak müşterilerine hizmete devam ederek büyümektedir. 2008 yılı sonunda Tansaş mağaza sayısını 270'e çıkartmıştır. 2016 yılında Migros ile birleşmiştir.

19-02/11/0x0-tanzim-satis-araclari-nerelerde-var-tanzim-satis-nedir-1549863849163.jpg

TANZİM SATIŞLARI NEREDE? İSTANBUL TANZİM SATIŞ NOKTALARI

Tanzim satış noktaları nerede? Ucuz meyve sebze nereden alınır? İstanbul tanzim satışları enrede, hangi ilçede? Soruların yanıtlarını haberimizde derledik. İstanbul'daki ilk mobil tanzim satış noktası Gaziosmanpaşa'da hayata geçirildi.

Sebze meyve fiyatlarını düşürmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 34 ilçede 50 tanzim satış noktası hayata geçirilecek. Aksaray Meydanı'nda kurulan mobil tanzim satış noktasında açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, enflasyonla topyekün mücadele adına Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle İstanbul'un 50 noktasında büyük çadırlarda vatandaşlara sebze meyve satışı gerçekleştireceklerini kaydetti.

İSTANBUL TANZİM MEYDANLARI - MEYVE SEBZE SATIŞI

1 - KAĞITHANE MEYDANI
2 - MECİDİYEKÖY MEYDANI
3 - AVCILAR MEYDANI
4 - KADIKÖY MEYDANI
5 - BAKIRKÖY MEYDANI
6 - AKSARAY MEYDANI
7 - EMİNÖNÜ MEYDANI
8 - TAKSİM MEYDANI
9 - KASIMPAŞA KIZILAY MEYDANI
10 - BEYLİKDÜZÜ MEYDANI
11 - BAYRAMPAŞA MEYDANI
12 - BAĞCILAR MEYDANI
13 - GÜNGÖREN MEYDANI
14 - SULTANBEYLİ MEYDANI
15 - SULTANGAZİ MEYDANI
16 - GOP MEYDANI
17 - SARIYER MEYDANI
18 - BEŞİKTAŞ MEYDANI
19 - ÜSKÜDAR MEYDANI
20 - ŞİRİNEVLER MEYDANI
21 - KARTAL MEYDANI
22 - MALTEPE MEYDANI
23 - PENDİK MEYDANI
24 - TUZLA MEYDANI
25 - SANCAKTEPE MEYDANI
26 - ÜMRANİYE MEYDANI
27 - ESENLER MEYDANI
28 - ESENYURT MEYDANI
29 - ÇEKMEKÖY MEYDANI
30 - K.ÇEKMECE MEYDANI
31 - ZEYTİNBURNU MEYDANI
32 - BAHÇEŞEHİR 1.KISIM
33 - BAŞAKŞEHİR 2.ETAP METRO ÇIKIŞI
34 - BÜYÜKÇEKMECE
35 - EYÜPSULTAN MEYDAN 
36 - ATAŞEHİR ÖRNEK MAHALLESİ
37 - BEYKOZ KAVACIK MEYDAN
38 - ÜSKÜDAR KİRAZLITEPE
39 - FATİH KARAGÜMRÜK MEYDAN
40 - BOSTANCI LUNAPARK
41 - PENDİK SAHİL MEYDAN
42 - HALKALI MEYDAN
43 - ÜMRANİYE MEYDAN AVM OTOPARK
44 - ATAŞEHİR MEYDAN
45 - İSTİNYE İSPARK
46 - ZEYTİNBURNU AVM
47 - ALİBEYKÖY SİLAHTAR
48 - HALİÇ
49 - BAYRAMPAŞA YILDIRIM MAHALLESİ
50 - ESENLER 100.YIL MAHALLESİ

19-02/11/0x0-tanzim-satis-araclari-nerelerde-var-tanzim-satis-nedir-1549863849033.jpg

ANKARA TANZİM SATIŞ MEYDANLARI | MEYVE SEBZE SATIŞI

Ankara'daki tanzims atış noktalaır nereler? Ankara'da nerede tanzim satış noktaıs var? Ankara ucuz meyve sebze adresileri nerede? Ankara Büyükşehir Belediyesince, 15 noktada kurulan "halk sebze" tanzim satış noktalarında 11 Şubat tarihinden itibaren ürünler satılmaya başlandı.

İlk etapta, Abdi İpekçi Parkı, Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı, Kurtuluş Parkı, Altındağ Ulus Metrosu çıkışı, Altındağ Siteler İtfaiye Meydanı, Hasköy Cemre Parkı, Keçiören Kuyubaşı Metrosu çıkışı, Keçiören Belediyesi önü, Pursaklar Hicret Camisi önü, Etimesgut Belediyesi karşısı, Sincan Lale Meydanı, Mamak Şafaktepe Parkı, Mamak Bostancık Caddesi, Yenimahalle Batıkent Gimsa karşısı, Gölbaşı Belediyesi karşısında olmak üzere 15 noktada "halk sebze" tanzim satış noktası kuruldu.

SERALARA DESTEK

Bir başka adım ise seralara yönelik olarak atılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın seralara yönelik çalışmasında sona gelindi. Bakan Bekir Pakdemirli'nin açıklayacağı destek paketine göre, sera yatırımları için düşük faizli kredi desteği verilecek.

Sera yatırımlarına Ziraat Bankası üzerinden destek, büyük şehirlere ise tanzim satış noktaları geliyor. Buna göre, belediyeler, gelecek haftadan itibaren belirledikleri noktalarda tanzim satış yerleri kuracak. Belediyeler tarafından üretici hallerinden satın alınan meyve ve sebzeler düşük kârla satılacak, böylece komisyoncular ve aracılar devre dışı kalacak.

Tanzim satış noktası nedir, tanzim satış noktaları nerede hangi illerde? meyve sebze fiyatlarındaki artışın ardından önlem olarak uygulamaya alınan tanzim satış noktaları, İstanbul ve Ankara'da halka hizmet vermeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 34 ilçede 50 tanzim satış noktası hayata geçirilecek. Tanzim satış noktası nedir, tanzim satışlarında meyve sebze fiyatı ne kadar gibi soruların yanıtlarını haberimizde derledik.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN