Back To Top
TAVAK'tan AB araştırması: Türkiye'nin AB yolunu Almanya kesiyor

TAVAK'tan AB araştırması: Türkiye'nin AB yolunu Almanya kesiyor

 - Son Güncelleme: 22.07.2019 Pazartesi 13:01
TAVAK\'tan AB araştırması: Türkiye\'nin AB yolunu Almanya kesiyor
- A +

TAVAK'ın Avrupa Birliği araştırmasına göre, Türk halkının AB'ye olan inancında belirli bir iniş söz konusu fakat her 3 kişiden biri yine de üyeliğe inanıyor. Araştırmada, "Türkiye'nin AB yolunu hangi ülkeler kesiyor" sorusuna, katılımcıların yüzde 38.2'si son üç yılda olduğu gibi Almanya cevabını verdi. "Türkiye'nin ekonomik olarak AB'ye ihtiyacı var mı?" sorusuna bu yıl ilk defa yüzde 64.4'lik kesim, 'evet' olarak cevapladı.

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı'nın (TAVAK) tarafından 2011'de yapılan ilk araştırmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olacağına inananların oranı yüzde 46 olarak kayıtlara geçti. İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Kayseri, Artvin, Bursa ve Antalya'da bin 86 kişiyle yapılan ankete göre, "Türkiye'nin AB yolunu hangi ülkeler kesiyor" sorusuna, katılımcıların yüzde 38.2'si son üç yılda olduğu gibi Almanya cevabını verdi. Fransa diyenlerin oranı ise yüzde 21.1 oldu.

YÜZDE 57'Sİ OLUMSUZ

Milliyet'te yer alan haberi araştırma sonuçlarına göre, Türk halkının yüzde 57.7'si Türkiye'nin tam üyeliğinin gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. "Avrupa Birliği konusunda hükümetin çalışmalarını yeterli görüyor musunuz?" sorusuna yüzde 60.5 oranında hayır cevap verirken, katılımcıların yüzde 18.2'si hükümetin elinden gelen çabayı gösterdiğini belirtti.

"EKONOMİK İHTİYAÇ VAR"

"AB'nin Türkiye'ye sağlayacağı katkılar neler olabilir?" sorusunda katılımcıların yüzde 48.4'ü "Hiçbir katkısı olmaz" derken, yüzde 22.1'i "Serbest dolaşıma yarar sağlar" yanıtını verdi. Yine katılımcıların yüzde 22.4'ü "AB bütçesinden yararlanma" görüşünü ön plana çıkardı. "Türkiye'nin ekonomik olarak Avrupa Birliği'ne ihtiyacı var mı?" sorusuna bu yıl ilk defa yüzde 64.4'lik kesim, "Ekonomik sorunlar nedeniyle Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı var" cevabını verirken, yüzde 26.9'u Türkiye'nin böyle bir ihtiyacı olmadığını belirtti.

TAVAK Başkanı Faruk Sen, AB'nin Türkiye'nin gündeminde önemli bir sırayı işgal etmeye devam ettiğini belirtirken, "AB Parlamentosu'nun yenilenmesi, AB Komisyonu'ndaki yeni yapı Türkiye'nin önümüzdeki 5 yılda AB ile ilişkilerini büyük ölçüde etkileyecektir. Türkiye için AB vazgeçilmez bir partperdir" dedi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN