Back To Top
TEMA Vakfı'ndan iklim değişikliği uyarısı

TEMA Vakfı'ndan iklim değişikliği uyarısı

 - Son Güncelleme: 13.01.2019 Pazar 04:14
TEMA Vakfı\'ndan iklim değişikliği uyarısı
- A +

Başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıkları korumak için faaliyet gösteren TEMA Vakfı, İklim Değişikliği ve Tarım Paneli’ni 100’ü aşkın katılımcı ile Çanakkale’de gerçekleştirdi. Panelde iklim değişikliğinin Çanakkale’nin ve Kaz Dağı’nın doğal varlıklarına ve tarım alanlarına etkisi değerlendirildi.

Çanakkale’deki İklim Değişikliği ve Tarım Paneli’ne Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale ve çevresinden çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Yönetim Kurulu Üyeleri Pervin Olgun, Canan Barut, Genel Müdür Oben Akyol, Genel Merkez çalışanları, Çanakkale İl Temsilcisi Ali Dereli, İlçe Sorumluları, Mahalle Sorumluları, Genç TEMA Başkanları ve gönüllüler katıldı.

19-01/13/temacanakkale.jpg

'ÇANAKKALE'NİN DOĞASINI VE TARIM ALANLARINI HEP BİRLİKTE KORUMAMIZ GEREKİYOR'

Panelin açılış konuşmasını yapan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç Çanakkale’nin ekolojik ve jeolojik özelliklerinin önemini vurgulayarak, “Çanakkale önemli bir orman kenti olmanın yanı sıra, tarımsal faaliyetler bakımından da büyük önem taşıyor. Nüfusun halen %50’ye yakın bir bölümü doğrudan ya da dolaylı olarak tarımla ilgileniyor ve geçimini tarımdan sağlıyor. Tüm bu hizmetler göz önünde bulundurulduğunda Çanakkale’nin doğasını ve tarım alanlarını hep birlikte korumamız gerekiyor” dedi.

Program kapsamında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale’de tarım sektörünün durumu ve Çanakkale’nin tarımsal potansiyeli hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 2018-2022 yıllarını kapsayan eylem planını hazırladıklarını belirten Karadağ, “İklim değişikliği konusunda her yıl en az bir defa ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kuraklık eylem planı toplantısı düzenliyoruz. Her ay Çanakkale’de yetiştirilen ürünlerin yerinde fenolojik gözlemlerini yaparak iklimle ilgili herhangi bir sıkıntı görülürse tedbir alıyoruz ve bakanlığa rapor olarak sunuyoruz” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EKOLOJİK VE ZİRAİ DURUMU ALTÜST EDEBİLİR

TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş İklim değişikliğinin bölgeye ve Türkiye’ye etkilerini çözüm önerileri ile aktardı. Murat Türkeş, dünyada ve Türkiye’de önemli iklim değişikliklerinin gözlendiğini belirtti. Türkeş, başta hava sıcaklıklarının yükselmesi, şiddetli yağışların ve kuraklıkların sıklıklarının artması, hidrolojik döngünün kuvvetlenmesi, orman yangınlarının sıklıklarının ve etki alanlarının genişlemesi gibi önemli etkilerin gelecekte daha da kuvvetleneceğini söyledi.

Murat Türkeş, “Çanakkale Yöresi ve Biga Yarımadası’nın da içinde yer aldığı Akdeniz iklim tipinin egemen olduğu alanlarda iklim değişikliğinin etkileri başta tarımsal üretimin azalması ve biyolojik çeşitliliğin zarar görmesi olmak üzere ciddi boyutlara ulaşacaktır. Tüm bunları önlemek için fosil yakıtların yakılması, ulaştırma, konut, sanayi ve tarım sektörlerinden kaynaklanan sera gazlarının günümüze göre 2030 yılında en az %50 oranında azaltılması gerekiyor” dedi.

‘TARSİM 25’TEN FAZLA ÜLKEYE ÖRNEK MODEL OLDU’

Çiftçi Tanfer Dinler iklim değişikliğinin tarıma etkisini sorun ve çözüm önerileri ile sundu. Tanfer Dinler, “İklim değişikliğinin sonucu olan doğa afetlerinin tarımdaki etkisini en aza indirmek üzere kurduğumuz Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) bugün 25’ten fazla ülkede örnek model olarak benimsenmiştir. Doğa afetlerinin sigorta sistemlerine transferi için devlet destekleri ile tarım sigortaları uygulamaları giderek daha fazla sayıda çiftçi ve alanı güvence altına alacaktır” dedi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN