TGC'den polis şiddetine tepki: Gazetecilik suç değildir

TGC'den polis şiddetine tepki: Gazetecilik suç değildir

TGC, dün Suruç Katliamı anmasını takip eden gazetecilere yönelik polis müdahalesini kınadı. Yapılan açıklamada "Gazetecilere şiddet uygulayan ve suç işleyen güvenlik güçlerini kınıyor ve en kısa sürede cezalandırılmalarını istiyoruz" denildi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde IŞİD'in canlı bomba saldırısında 20 Temmuz 2015'te 33 kişi hayatını kaybetti. Dün Suruç Katliamı'nı anmak için Kadıköy'de toplanan kitleye polis müdahale etti. Polisin sert müdahalesi gazetecilere de yansıdı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), anmayı takip eden gazetecilere yönelik polis müdahalesine tepki gösterdi.

Yaralanan 8 gazeteci hakkında açıklama yapan TGC "Güvenlik güçlerinin görevi gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamaktır" dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de basının demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlayamayan kişi ve kurumlar, halkın haber alma hakkını engellemek için gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddeti tetiklemektedir. Son olarak IŞİD'in 20 Temmuz 2015'te Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucu ölen 33 genci anmak için İstanbul Kadıköy’de yapılan anmayı izlemeye çalışan gazeteciler güvenlik güçlerinin şiddetine maruz kalmıştır.

Meslektaşlarımız Avrupa Basın Fotoğraf Ajansı’ndan Erdem Şahin, Dokuz Sekiz internet sitesinden Fatoş Erdoğan, AFP’den Bülent Kılıç, Cumhuriyet Gazetesi’nden Kübra Köklü, serbest muhabirler Yasin Akgül, Emre Orman, Ozan Acıdere ve Zeynep Kuray güvenlik güçlerinin kalkan ve plastik mermileriyle yaralanmıştır.

Saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. Gazetecilik suç değildir. Güvenlik güçlerinin görevi gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamaktır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, bu ülkede her görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu hatırlatıyoruz. Gazetecilere şiddet uygulayan ve suç işleyen güvenlik güçlerini kınıyor ve en kısa sürede cezalandırılmalarını istiyoruz.”

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN