Back To Top
TTB’de ‘genel kurul’ istifaları sürüyor

TTB’de ‘genel kurul’ istifaları sürüyor

 - Son Güncelleme: 15.11.2019 Cuma 01:10
TTB’de ‘genel kurul’ istifaları sürüyor
- A +

Türkiye Barolar Birliği yönetiminin, 12 baronun olağanüstü genel kurula gitme çağrısını reddetmesi üzerine istifalar sürüyor. Yönetimden istifa eden üç avukat TTB’nin tavrının hukuken kabul edilemeyeceğini açıkladı.

Türkiye Barolar Birliği’nin, 12 baronun olağanüstü genel kurula gitme çağrısını reddetmesini hukuksuz bulan Van Barosu avukatlarından Doğan İlhan, Diyarbakır Barosu’ndan Velat Alan ve Şanlıurfa Barosu’ndan Mustafa Vefa üyelikten istifa ettiler. Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetiminin, 12 baronun olağanüstü genel kurula gitme çağrısını reddetmesi üzerine istifalar sürüyor. TBB CMK Komisyonu Yürütme Kurulu üyesi avukat Erkan Şenses’in istifasıyla başlayan tepkiler, Mustafa Ruhan Erdem’in TBB İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa etmesiyle devam etmişti. 

Van Barosu avukatlarından Doğan İlhan, Diyarbakır Barosu’ndan Velat Alan ve Şanlıurfa Barosu’ndan Mustafa Vefa da Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi üyeliklerinden istifa etti.  

3 avukat istifa gerekçelerini ortak açıklama yaparak duyurdu. TBB Yönetiminin 12 baronun çağrısını reddetmesini ‘hukuksuz’ olarak değerlendiren avukatlar, şu açıklamayı yaptı: “Bu karar son derece keyfiyet içermekte ve hukuken kabul edilebilir bir yönü bulunmamaktadır. Bizler de bağlı bulunduğumuz barolarımızın haklı, kararlı duruşlarının arkasında olduğumuzu ye bu onurlu mücadelenin destekçisi olduğumuzu bildirmek isteriz. Türkiye Barolar Birliği çatısı altında hiçbir çalışma yürütemeyeceğimizi bildiririz.” 

FEYZİOĞLU: MAHKEMEYE GİTSİNLER: Öte yandan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, 12 baronun olağanüstü genel kurul için imza toplanmasına değindi. Feyzioğlu “Kanunda talepte bulunma hakkı var. Bu hakkın muhatabı TBB yönetim kuruludur. TBB yönetim kurulu da yine kanundan kaynaklanan yetkisini kullanarak değerlendirdi” dedi. Feyzioğlu tartışmalar için şunları söyledi: “Dedik ki, olağanüstü genel kurul toplantılarında seçim olmaz. Tüm talep de seçimli genel kurul yapılması üstünedir. Kanunumuzda bu yok. Kanunda birlik başkanı ve yönetiminin nasıl değişeceği belli. Mahkeme kararıyla değiştirmek, görevden uzaklaştırmak mümkün. Seçimli bir yol yok. TBB de barolarda, yönetimde istikrarı çok önemserler. O sebeple esası inceledik. TBB yönetim kurulu oy çokluğuyla bu talebin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Yol yöntem bellidir. Arzu ederlerse yargı yolu açıktır. İdare mahkemesine giderler. İdare mahkemesi karar verir. Karara herkes uyar. Biz de uyarız onlar da uyar.” 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN