Back To Top
Türkiye-Sudan arasında imzalanan anlaşmalardan bir kısmı yürürlüğe girdi

Türkiye-Sudan arasında imzalanan anlaşmalardan bir kısmı yürürlüğe girdi

 - Son Güncelleme: 26.02.2018 Pazartesi 08:36
Türkiye-Sudan arasında imzalanan anlaşmalardan bir kısmı yürürlüğe girdi
- A +

Türkiye ile Sudan arasında geçen yıl aralık ayında imzalanan 21 anlaşmadan bir kısmı yürürlüğe girdi.

Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı ve Türk-Sudan İşbirliği Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ivad el-Caz, yürürlüğe giren anlaşmaların elektrik santralleri, hububat siloları, et kesimhaneleri ve süt üretim merkezleri inşaatının yanı sıra Sevakin Adası'ndaki tarihi eserlerin restorasyonuyla ilgili olduğunu belirtti.

Komite olarak anlaşmaların yürürlüğe girme sürecini takip ettiklerini kaydeden Caz, bu amaçla Devlet Başkanı Ömer el-Beşir başkanlığında haftalık olarak toplandıklarını ve Türkiye'nin Hartum Büyükelçiliği'yle de irtibat içinde olduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sudan ziyaretiyle ilgili tepkilere de değinen Caz, "fayda getirmeyen sözlere kulak asmadıklarını ve kimsenin çıkarını zedelemeden ülke çıkarının peşinde koştuklarını" ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık 2017'de Sudan'a üç günlük ziyaret gerçekleştirmiş ve iki ülke arasında 21 anlaşma imzalanmıştı.

Türk-Sudan İşbirliği Komitesi, Beşir'in çıkardığı kararname doğrultusunda 8 Ocak'ta kurulmuştu.

HARTUM/AA

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN