Back To Top
Türkiye'nin Tel Abyad'da onardığı Ermeni Kilisesi ibadete açıldı

Türkiye'nin Tel Abyad'da onardığı Ermeni Kilisesi ibadete açıldı

 - Son Güncelleme: 10.11.2019 Pazar 20:44
Türkiye\'nin Tel Abyad\'da onardığı Ermeni Kilisesi ibadete açıldı
- A +

Tel Abyad'da teröristlerin mevzi haline getirdiği ve zarar verdiği Ermeni Kilisesi'nde, Türkiye tarafından onarılmasının ardından yıllar sonra ilk ibadet gerçekleştirildi. Ermeni cemaatinden Um İlyas "Uzun süredir burada ayin yapamamıştık, Türkiye sayesinde yeniden özgürce buraya gelerek ibadetimizi yaptık" dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, teröristlerin mevzi haline getirdiği ve zarar verdiği Tel Abyad'daki Ermeni Kilisesi'nin temizliğini yaparak, daha önceden kırılmış olan camları değiştirip, ihtiyaç duyulan alanları yeniledi.

Yeniden kullanılabilir hale dönüştürülen Ermeni Kilisesi'ndeki ilk ibadet ise bugün yapıldı. Tel Abyad'da yaşayan Ermeniler kiliseye giderek mum yakıp dua etti.

19-11/10/ana-manset-2-1573389077.jpg

Ermeni cemaatinden Um İlyas, yıllar sonra yeniden kiliseye giderek ibadet yapabildiği için mutlu olduğunu söyledi. 

19-11/10/ana-manset-2-1573389057.jpg

"HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ, HEPİMİZ KARDEŞİZ"

İnançlarını özgürce yaşayabilmenin mutluluğunu yaşadığını aktaran Um İlyas, "Uzun süredir burada ayin yapamamıştık, Türkiye sayesinde yeniden özgürce buraya gelerek ibadetimizi yaptık. Şimdi burada herkes huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşıyor, herkes çoluk çocuğuyla işinde gücünde. Bizim memleketimize katkısı olan herkese çok teşekkür ederiz, hepimiz kardeşiz." dedi.  

Yükleniyor...

Çocuklarının Fransa'da yaşadığını aktaran Um İlyas oradaki akrabalarına seslenerek, "Bizim burada hiçbir sıkıntımız yok, her şeyimiz var, iyi bir şekilde yaşıyoruz." dedi. 

19-11/10/ana-manset-2-1573389111.jpg

Dördüncü sınıf öğrencisi Maria Kadmus da annesiyle kilisede ibadetini yaptığını belirterek, kilisenin yeniden ibadete açılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. 

TEL ABYAD/AA

 
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN