Uğur Emek: Bütün bunların bir sorumlusu olmalıdır

Uğur Emek: Bütün bunların bir sorumlusu olmalıdır

İstanbul'u etkisi altına alan yoğun kar yağışının ardından Kuzey Marmara Otoyolu ve İstanbul Havalimanı ulaşıma kapanmıştı. KARAR yazarı Uğur Emek, "Bütün bunların bir sorumlusu olmalıdır. Yetkili merciler bu sorumlulardan hesap sormalıdır" diyerek açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da günlerdir etkisini sürdüren yoğun kar yağışı şehri adeta durma noktasına getirdi. İstanbul Havalimanı'nda uçuşlar ertelendi. Trakya'dan ve Anadolu'dan İstanbul'a araç girişleri durduruldu. Kuzey Marmara Otoyolunda 30 araç birbirine girdi ve ulaşım kapandı. İş çıkış saatlerinde kar yağışı nedeniyle toplu ulaşım araçlarında aşırı yoğunluk oluştu. Birçok vatandaş özel aracında yollarda mahsur kaldı. Tüm bu yaşananların ardından KARAR yazarı Uğur Emek, kara teslim olan İstanbul'da, Kuzey Marmara Otoyolu’nun ve İstanbul Havalimanı’nın ulaşıma kapandığını hatırlatarak, “Şimdi ne olacak? Bu zincirde kısaca bunu ele alacağım” dedi. Emek, "Yap-İşlet-Devret sözleşmelerinde performans standart altında kalırsa şirketlere idari para cezası verilir. Bütün bunların bir sorumlusu olmalıdır. Yetkili merciler bu sorumlulardan hesap sormalıdır" diyerek açıklamalarına şöyle devam etti:

"ULAŞTIRMA KAMU HİZMETİDİR"

"İstanbul’a kar yağdı. İstanbul Havalimanı uçuşa, Kuzey Marmara Otoyolu ulaşıma kapandı. Ulaştırma kamu hizmetidir. Devlet kamu hizmetini ya kendisi sağlar ya da özel sektöre gördürür. Her iki projede Yap-İşlet-Devret sözleşmeleriyle özel sektöre gördürülmektedir."

"PERFORMANS STANDART ALTINDA KALIRSA ŞİRKETLERE İDARİ PARA CEZASI VERİLİR"

"Kamu hizmeti 7 gün 24 saat gördürülmelidir. YİD projelerinde 7/24 işletme sorumluluğu özel şirketlere aittir. YİD sözleşmelerinde hizmet performans standardı belirlenir, performans standart altında kalırsa şirketlere idari para cezası verilir."

"Performansını denetlemekten sorumlu idare havalimanında Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve otoyolda ise Karayolları Genel Müdürlüğüdür. Şu anda performans standardın altında kaldı."

"OTOYOLDA KGM, HAVALİMANINDA DHMİ CEZA VERMELİDİR"

"Otoyolda Karayolları Genel Müdürlüğü, havalimanında ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi performans denetimi gereği oluşan zararın tazmin edilmesi için bu şirketlere ceza vermelidir. Bu yolların faziletini anlatanlar ulaşımda benzin tüketiminin düşeceğini söylüyorlardı."

"Dünden beri yollarda kalanlar arabalarında akaryakıt tüketti. İnsanlar aç kaldı ve soğuktan hasta oldu. Yolda kalan kamyonlar/tırlar nedeniyle tedarik zincirleri çöktü. İnsanlar havalimanında mahsur kaldılar ve ulaşımlarını zamanında yapamadılar."

"BÜTÜN BUNLARIN BİR SORUMLUSU OLMALIDIR"

"İnsanların psikolojisi bozuldu. Havalimanında yabancılar “otel istiyoruz diye slogan” attı. Bütün bunların bir sorumlusu olmalıdır. Yetkili merciler bu sorumlulardan hesap sormalıdır."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (30)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
30 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN