21.02.2020  15:01

Ülkücü şehit Mustafa Erol kimdir ve nasıl öldürüldü? Karda cenaze yürüyüşü

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ozan Ceyhun’un Avusturya Viyana Büyükelçisi olarak atanmasının ardından Ülkücü Şehit Mustafa Erol’un hayat hikâyesi yeniden gündeme geldi. Söz konusu atamaya Milliyetçi çevreden büyük tepki geldi. İşte Ülkücü Mustafa Erol ile ilgili bilgiler…

+
-

 

Cenazesi para bulunamadığı için tabut yerine yoğun kar yağışı altında battaniyeye sarılarak taşınan Ülkücü şehit Mustafa Erol’un şehit edildiği saldırı bugünlerde tekrardan hatırlandı. Peki Adana Erkek Lisesi’ne düzenlenen bombalı saldırıda ölen Ülkücü Mustafa Erol kimdir ve nasıl öldürüldü? İşte detaylar…

KATİLİN BÜYÜKELÇİ OLARAK ATANMASI TEPKİ ÇEKTİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ülkücü Mustafa Erol’un katili Ozan Ceyhun’un Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi olarak atanması, tepkilere neden oldu. Yapılan atama, cenazesi para bulunamadığı için tabutta değil, yoğun kar yağışı altında battaniyeye sarılarak taşınmasıyla Ülkücü Hareket’in hafızasına kazınan bir tabloya dönüşen Mustafa Erol’un şehit olduğu saldırıyı akıllara getirdi.

MUSTAFA EROL KİMDİR?

1977 yılının 1 Mart ayında İstanbul’da bulunan Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan Mustafa Erol, bazı arkadaşları ile beraber eğitimini devam ettirmesinin yanında “Halkalı Yem Sanayiinde” çalışıyordu.

Yurdun 3. katında yer alan 6 numaralı odasında Kerküklü iki Ülkücü ve Sami Selçuk adındaki Siirtli bir ülküdaşıyla aynı odada kalan Erol, Halkalı Yem Sanayiinde 5-6 gün sonra gerçekleşecek grev oylamasında alacakları tavrı sebebiyle hedef tahtasına konulmuştu.

Saldırganlar, sabah ezanı ile birlikte Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nun 6 nolu odasına bomba attı. Saldırının ardından Mustafa Erol şehit oldu. Arkadaşı Sami Selçuk da bombanın parça tesiri ile sağ el başparmağından ve göğsünden yaralandı.

Yurtta bulunan 5 ve 6 numaralı odalar saldırganların önceden belirlediği, çoğunlukla öğrenci işçi olan ülkücülerin kaldığı odalardı. Saldırgan Ozan Ceyhun, kendi yaptığı bombayı 3. kata fırlatabilmek adına Adana Yurdu karşısında park etmiş bir minibüsün üzerine çıkarak bombayı fırlattı. Polis ekipleri olayın yaşandığı yere geldiğinde karların içerisinde 400-500 adet boş kovan topladı. Bombanın patlamasının ardından yurt binasının camları hedef alınarak uzun bir süre tarandı.

20-02/21/mustafa-eroljpgg.jpg

Lapa lapa kar yağışı altında dondurucu soğukta İstanbul’da çeşitli yurtlarda kalan Ülkücüler toplanarak, cenaze adli tıp incelemesinin ardından Muratpaşa Camisine getirildi. ‘’Karda cenaze yürüyüşü’’ Ülkücülerin başucu resmidir ve Şehit Mustafa Erol’un Muratpaşa Camii önünde naaşının taşındığı esnada çekilmiştir.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

HAFIZALARDAN SİLİNMEYEN O FOTOĞRAFIN SORUMLUSU: OZAN CEYHUN!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’nin Avusturya’nın başkenti Viyana’ya Büyükelçi olarak atanan Ozan Ceyhun, 1977 yılında Ülkücü Mustafa Erol’un şehit düştüğü saldırının planlayıcılarındandı. Ozan Ceyhan, bombayı bizzat hazırlayarak Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nun 3. katına atmıştı.

 

MHP eski milletvekili Erhan Usta'nın Mustafa Erol'un şahadetinin 38. yılında Meclis'te yaptığı konuşma

DİĞER HABERLER
Bu tedbir hepimiz için!
'Garanti bedelleri sokağa çıkması yasaklanan gençlere ödensin'
67 personelde koronavirüs çıktı
Eyüboğlu da bilim kurulunda
Maske stoklayan biri sağlıkçı 3 şüpheli yakalandı
Deniz olmayan Ankara'yı martılar bastı
Huzurevlerinde kalan yaşlılara moral ve motivasyon konferansı verildi