Back To Top
Yargıtay'dan sözleşmeli personelin sağlık mazereti tayinine onay

Yargıtay'dan sözleşmeli personelin sağlık mazereti tayinine onay

 - Son Güncelleme: 18.07.2019 Perşembe 13:27
Yargıtay\'dan sözleşmeli personelin sağlık mazereti tayinine onay
- A +

Yargıtay, sözleşmeli personelin sağlık mazereti tayini istemesini haklı bularak onayladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş "Sağlık-Sen üyesi bir röntgen teknisyeninin, sözleşmeli olarak görev yaptığı Karabük'ten, tedavisinin sürdüğü Konya'ya sağlık mazeret tayini talebi, mahkeme tarafından haklı bulundu. Mahkemenin kararı önemli bir karardır" dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş, sözleşmeli röntgen teknisyeninin sağlık mazereti tayinine ilişkin Yargıtay kararı hakkında  yazılı açıklama yaptı.

Sağlık-Sen üyesi bir röntgen teknisyeninin, sözleşmeli olarak görev yaptığı Karabük'ten, tedavisinin sürdüğü Konya'ya sağlık mazeret tayini talebinin, mahkeme tarafından haklı bulunduğunu belirten Durmuş, "İdare, bu talebi 4+2 sözleşmeli kapsamında görev yaptığı gerekçesiyle reddetti. Bunun üzerine biz de üyemiz adına konuyu avukatlarımız aracılığıyla mahkemeye taşımıştık. Kastamonu İdare Mahkemesi, insani durumu dikkate alıp, sağlık mazeretini haklı bularak idarenin talebini reddetti." ifadelerine yer verdi.

Durmuş, açıklamasında şunları kaydetti: "Verdiğimiz kararlı mücadeleyle, Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan sözleşmelilerin zorunlu hizmet sürelerinin 4+2 yıldan 3+1 yıla düşürülmesini öngören kanunun çıkmasını sağlamıştık. Süre düşmüş de olsa üyemiz, tedavisinin sürdüğü yerde değil de görev yerinde çalışmaya devam edecekti. Bu nedenle mahkemenin kararı önemli bir karardır. Sağlık mazereti, eş durumu gibi önemli konularda mevzuatın bu tayinlere imkan sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekir."

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN