Back To Top
YDUS başvuruları ne zaman başlayıp ne zaman bitecek? Başvuru kılavuzu yayınlandı

YDUS başvuruları ne zaman başlayıp ne zaman bitecek? Başvuru kılavuzu yayınlandı

 - Son Güncelleme: 05.11.2019 Salı 12:24
YDUS başvuruları ne zaman başlayıp ne zaman bitecek? Başvuru kılavuzu yayınlandı
- A +

2019 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) başvuruları ÖSYM’nin internet sitesinde duyuruldu. Başvuru yapacaklar, konuyla ilgili detayları aramaya başladı. Peki YDUS başvuruları ne zaman başlıyor. Son başvuru tarihi ne zaman işte detaylar…

ÖSYM tarafından 2019 YDUS başvuruları tarihi açıklandı ve başvurular alınmaya başlandı. Adaylar, ÖSYM’nin AİS sistemi üzerinden başvurularını yapabilecek. Peki YDUS başvuruları ne zaman bitecek ve nasıl başvuru yapılacak? İşte detaylar…

YDUS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza göre sınava başvurular; 1 Kasım 2019 tarihinde başlayıp, 11 Kasım 2019 günü sonuna kadar devam etmektedir. Sınav ücreti 360 TL olup, Akbank, Albaraka Türk, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Halkbank, İNG Bank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalar üzerinden yatırılabilecektir.

Sınav Geç Başvuru günü 21 Kasım 2019’dur. Sınav ücreti aynı gün yatırılır. Ve sınav ücreti 540 TL olarak alınır.

19-11/05/ydusss.jpg

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

YDUS’a başvurular internet üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Adaylar başvurularını belirlenen süre içerisinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilirler. Başvuru merkezleri, http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir.

YDUS İLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

SINAV TARİHİ VE YERİ

Sınav 22 Aralık 2019 tarihinde saat 10:15’de gerçekleşecek. Adayların güvenlik kontrolleri ve içeri alımları sırasında sıkıntı yaşamaması adına sınav saatinden 1 saat önce gelmeleri gerekmektedir. Saat 10:00 itibariyle kapılar kapanmış olacaktır. Sınav Ankara’da yapılacaktır. Sınavda; çoktan seçmeli soruların yer aldığı alanlarda 80 soru bulunacak ve cevaplama süresi 100 dakika olacaktır.

Yazılı sınavın (açık uçlu sorularla yapılacak sınav) yapılacağı alanlarda ise en az 20 soru bulunacak ve cevaplama süresi 60 dakika olacaktır.

ADAYLARIN SINAVDA BULUNDURMASI GEREKEN BELGELER

1- YDUS 2019 sınava giriş belgesi,
2- Nüfus cüzdanı veya Türkiye cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış Pasaport.
Bu belgelerin dışında sürücü belgesi, kurum veya meslek kartları gibi diğer belgeler kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecek.
Not: Adaylar ÖSYM tarafından belirlenen sınava getirilmesi yasak olan her türlü madde ve unsurlardan arınmış olarak gelmelidir. Aksi halde bu unsurlarla sınava alınmayacaklardır.

SINAVA KİMLER BAŞVURABİLİR

1- Sınavın yapılacağı ana dalda uzman unvanını almış olanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları için özel mevzuatındaki hükümler saklıdır.)
2- Meslek ve sanatını uygulamasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına engel teşkil edebilecek bedeni ve ruhi bir hastalığı olmayanlar.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN