Back To Top
Yeni askerlik sisteminin son hali: Bedelli ücretini Cumhurbaşkanı belirleyecek

Yeni askerlik sisteminin son hali: Bedelli ücretini Cumhurbaşkanı belirleyecek

 - Son Güncelleme: 19.05.2019 Pazar 14:44
Yeni askerlik sisteminin son hali: Bedelli ücretini Cumhurbaşkanı belirleyecek
- A +

Yeni askerlik sistemi ilişkin kanun teklifi, haftaya Meclis'e sunulacak. Buna göre, zorunlu askerlik 6 aya inecek, bedelli kalıcı hale gelecek. Bedelli askerlik ücretini ise Cumhurbaşkanı artırıp azaltabilecek. Bu arada yedek subay ve astsubaylar için de askerlik süresi 12 ay olacak.

Yeni askerlik sistemi teklifine son şekli verildi. Düzenleme gelecek hafta TBMM'de olacak. Yeni askerlik sistemine göre, askerlik süresi kısalıyor. Zorunlu askerlik 6 aya iniyor. 6 ay zorunlu askerliğin ardından isteyen kişiler, 6 ay daha maaş karşılığında askerlik yapabilecek. Yedek subay ve astsubaylar içinse askerlik 12 ay olacak.

CUMHURBAŞKANI AZALTIP YA DA YÜKSELTEBİLECEK

Yeni sistemle bedelli askerlik artık kalıcı hale gelecek. Bedelli askerliğin kaç lira olacağı memur maaş katsayısı esas alınarak hesaplanacak. Cumhurbaşkanı ücret hesaplamada esas alınan 240 bin göstergeyi iki katına kadar artırabilecek ya da yarısına kadar azaltabilecek.

Bedelli askerlikte bir ay temel eğitim süresi olacak. Her yıl 145 bin kişilik kontenjan belirlendi. Kontenjandan fazla başvuru olması halinde ise yükümlüler arasında kura çekilecek. Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezunlarından yedek subay, iki veya üç yıl süreli okullardan mezun olanlar arasından da yedek astsubay alınabilecek .

Yedek astsubaylık sistemiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yükseokul mezunlarından etkin şekilde faydalanmasının sağlanması hedefleniyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN