Back To Top
Yeni Zelanda saldırganı Erdoğan ve Merkel'i de hedef aldı

Yeni Zelanda saldırganı Erdoğan ve Merkel'i de hedef aldı

 - Son Güncelleme: 15.03.2019 Cuma 18:59
Yeni Zelanda saldırganı Erdoğan ve Merkel\'i de hedef aldı
- A +

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı düzenleyen saldırganın, kendi YouTube sayfasından yayımladığı 74 sayfalık manifestosunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan'ı hedef aldığı ortaya çıktı.

Yeni Zelanda'da Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 49 kişi yaşamını yitirdi ve 39 kişi de yaralandı. Christchurch hastanesinde tedavi altına alınan yaralıların arasında çocukların da olduğu belirtildi.

Yeni Zelanda polisi, saldırıların ardından 3'ü erkek biri kadın 4 kişinin yakaladığını açıkladı. Ancak gözaltında olan kişilerin güvenlik-istihbaratın takip listesinde olmadığı belirtildi.

74 SAYFALIK MANİFESTO

İskoç bir aileden gelen ve Avustralya'da doğan Brenton Tarrant isimli saldırganın 28 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan saldırganın, kendi YouTube sayfasından 74 sayfalık bir manifesto yayımlandığı ortaya çıktı. Tarrant'ın manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.

Yükleniyor...

'Türklere' başlığının yer aldığı bölümde, "Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz'ın Doğu yakasında. Ama Boğaz'ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis'e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak" ifadelerine yer verildi.

ERDOĞAN, MERKEL VE KHAN'I DA HEDEF ALDI

Manifestoda 'Yüksek profilli düşmanlar' başlığı altında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Londra'nın ilk Müslüman Belediye Başkanı Sadiq Khan'ın da hedef alındığı ortaya çıktı.

Merkel için listenin başında yer alınıyor denilirken, Erdoğan için 'Halkımızın en eski düşmanlarından biri ve Avrupa'daki en büyük İslami grubun lideri' ifadeleri kaydedildi. 

Yükleniyor...

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN