Back To Top
Yeni Zelanda'daki katliam Türkiye'deki seçim gerginliklerini unutturdu

Yeni Zelanda'daki katliam Türkiye'deki seçim gerginliklerini unutturdu

 - Son Güncelleme: 16.03.2019 Cumartesi 17:13
Yeni Zelanda\'daki katliam Türkiye\'deki seçim gerginliklerini unutturdu
- A +

Yeni Zelanda'da dün iki camide ibadet eden insanların vahşice katledilmesi Türkiye'deki seçim gerginliklerini unutturdu. Mecliste grubu bulunan 5 siyasi parti aynı safta buluşarak, Müslüman ve göçmenlere yönelik nefret dolu saldırıyı ortak bir bildiri ile en güçlü biçimde kınandı.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında, dün iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda cuma namazı için camilere toplanan 49 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı sosyal medya üzerinden canlı yayımlayan Brenton Tarrant isimli nazi ve arkadaşlar, arkalarında da 74 sayfalık bir metin bırakarak Müslümanları hedef gösterdi, aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel, Londra Belediye Başkanı Sadık Han’ın da olduğu liderleri de tehdit etti.

Müslüman ve göçmenlere yönelik gerçekleştirilen katliam ise Türkiye'deki seçim gerginliklerini unutturdu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, TBMM Başkanvekili Levent Gök, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan imzasıyla ortak bildiri yayımlandı.

'ŞİDDETLE KINIYORUZ'

Bildiride, "Bizler TBMM Başkanı Şentop'un çağrısıyla bir araya gelen AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti temsilcileri olarak Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde bugün, cuma namazı sırasında ibadet etmekte olan cemaate yönelik olarak gerçekleştirilen ve en az 49 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan silahlı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Yeni Zelanda’da gerçekleşen saldırının, dünyanın her yerine yayılmaya çalışılan İslam karşıtlığının boyutlarını göstermesi bakımından hayati, insanlığın tavır almasını gerektiren küresel bir tehlikeye işaret etmesi açısından da önemli bir dönüm noktası olduğu belirtildi.

Bildiride, bu menfur hadisenin, birkaç "çılgın"ın şahsi teşebbüsü olmaktan ziyade, her geçen gün artan ve bir kısım politikacının, medya unsurunun destek verdiği İslam ve yabancı karşıtı, nefret söylemini esas alan ırkçılığın sonucu olduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Batılı yönetimler ve medyalar, İslam karşıtı duyguları ve eylemleri kışkırtan söylemlerden samimi ve kesin bir biçimde uzak durmalı, İslam karşıtı eğilimleri teşvik etmekten vazgeçmelidir. İslam’a ve Müslümanlara karşı saldırılara yol açan zehirli iklim ve kimi Batılı yönetimlerin kabul edilemez duyarsızlıkları ortadan kalkmadan bu terör sona ermez. Popülist gerekçelerle ırkçılara ve aşırılıklara göz yuman, meşruiyet kazandıran kimi Batılı yönetimlere, politikacılara ve medya unsurlarına muhatabı ve faili kim olursa olsun terörün ayrımsız bir biçimde lanetlenmesi gerektiğini ve teröre kapı aralayacak tavırların bütün insanlık için tehlike olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. İslam dünyasının, kalbi barış ve kardeşlikten yana olan bütün insanlığın ve Yeni Zelanda halkının başı sağ olsun."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN