Back To Top
Yıldırım'dan teklifin TBMM'ye sunulması sonrası ilk açıklama: 21 maddenin 18'i esas madde

Yıldırım'dan teklifin TBMM'ye sunulması sonrası ilk açıklama: 21 maddenin 18'i esas madde

 - Son Güncelleme: 10.12.2016 Cumartesi 20:25
Yıldırım\'dan teklifin TBMM\'ye sunulması sonrası ilk açıklama: 21 maddenin 18\'i esas madde
- A +

Başbakan Binali Yıldırm anayasa teklifi hakkında bundan sonra işin mecliste olduğunu belirterek "Getirilen değişiklik teklifinde bir esas maddeler var birde uyum maddeleri geçiş maddeleri var. Toplam 21 madde. 21 maddenin 18 esas maddelerden oluşuyor" dedi.

Başbakan Binali Yıldırm anayasa teklifi hakkında konuştu. Yıldırım Anayasa teklifi için "Getirilen değişiklik teklifinde bir esas maddeler var birde uyum maddeleri geçiş maddeleri var. Toplam 21 madde. 21 maddedin 18 esas maddelerden oluşuyor" dedi. 

İşte  Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

MHP'nin büyük katkısı var. Öncelikle Devlet Bahçeli olmak üzere bütün emeği geçen AK Parti ve MHP'li arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Sınırlı diyebileceğimiz anayasa teklifini hazırladık Bundan sonra iş Mecliste Meclis önce komisyonda görüşecek daha sonra anyasa belirtilen esaslara bakılacak. Her bir madde kabul oyuna geçmesi halinde tamamı oylanacak. Sonra referandum için gün sayılacak. Son kararı millet verecek.

CHP'NİN DE MUTABIK OLDUĞU MADDELER VAR

İçerikle ilgili pazar günü öğlen saatlerinde çok kapsanmlı bir değerlendirem yapacağız. Getirilen değişiklik teklifinde bir esas maddeler var birde uyum maddeleri geçiş maddeleri var. Toplam 21 madde. 21 maddedin 18 esas maddelerden oluşuyor.

Yargının tarafsız olduğu anayasa yazıyor ama biz bağımsız ve tarafsız yargıya vurgu yapıyoruz. Anayasa teklifinde başlangıçta Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin birlikte çalıştığı ve uzlaşmaya vardıkları 7 maddeden en az 5'i var. Dolayısıyla CHP'nin de mutabık olduğu maddeler var.

YETKİ KARMAŞASI SONA ERİYOR

Ayrıca seçilme yaşı 18'e iniyor ve en önemli düzenleme yasama ve denetleme görevini sürdüren meclis güçlendiriliyor yürütme görevini yerine getirecek olan cumhurbaşkanlığının yetki karmaşası sonra erdiriliyor.

Hepsinden önemlisi bu değşiklikle koalisyonlar dönemine son verilyor sürekli istikrarı beraberinde getiren bir süreci başlatmış oluyoruz.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN