Back To Top
Ziya Selçuk: Bütün öğrencilere zeka taraması yapacağız, öğretmenler sıfırdan uğraşmayacak

Ziya Selçuk: Bütün öğrencilere zeka taraması yapacağız, öğretmenler sıfırdan uğraşmayacak

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 21:46
Ziya Selçuk: Bütün öğrencilere zeka taraması yapacağız, öğretmenler sıfırdan uğraşmayacak
- A +

Bugün başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı ile birlikte 'e-rehberlik' sistemi de hayata geçecek. Sistemin detaylarını paylaşan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, öğrencilerin yetenek ve becerilerinin tespiti çalışmaları kapsamında 800 bin kadar öğrencinin zeka taramasının yapıldığını belirterek "Türkiye'deki bütün öğrencilere zeka taraması yapacağız, öğretmenler sıfırdan uğraşmayacak. 2-3 yıl içerisinde bütün taramayı bitireceğiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin yetenek ve becerilerinin tespiti çalışmaları kapsamında Türkiye'deki bütün öğrencilerin zeka taramasından geçeceğini açıkladı. Bugün başlayacak yeni eğitim öğretim yılında bir süredir çalışmaları devam eden 'e-rehberlik' sistemi de hayata geçecek.

Milliyet'te yer alan habere göre, çocukların her türlü ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için e-rehberlik sisteminin kurulduğunu, pilot uygulamanın yapıldığını ve bu eğitim-öğretim yılında e-rehberlik çalışmasına başlanacağını duyuran Bakan Selçuk "Bunun da lansmanı yapılacak ve ilk kez bu sene başlayacak" dedi.

E-rehberlik sistemi ile tüm çocukların her türlü sosyal, duygusal, bilişsel becerilerine ilişkin kayıtların ilkokul birinci sınıfta itibaren tutulacağını söyleyen Selçuk, sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

ÖĞRETMENLER SIFIRDAN UĞRAŞMAYACAK

"ASİS dediğimiz yerli zekâ ölçeğiyle ve başka tarama testleriyle bunu yaptık ve önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bütün Türkiye’deki taramayı bitireceğiz. Bu anlamda sadece bizim bir zekâ taraması olarak değil ama rehber öğretmenlerimiz marifetiyle çocuklarımızın her türlü ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için e-rehberlik sistemini kurduk, pilotu yapıldı, bu eğitim-öğretim yılında e-rehberlik çalışması başlayacak, bunun da lansmanı yapılacak ve ilk kez bu sene başlayacak.

Çocuk hangi okula, hangi şehre giderse gitsin, bu çocuğu tanımak için oradaki öğretmen kendisi yeniden, sıfırdan uğraşmayacak. E-rehberlik kaydına bakacak çocuğun, çocuğun becerileri, yatkınlıkları neymiş, ilgi alanı neymiş, hangi başarıları var, hangi ürünleri sergilemiş, bu çocukla ilgili sosyal, duygusal özellikler nelermiş, bunların hepsini orada görme imkanı olacak. Velilerin, öğretmenlerin de görme imkanı bulunuyor. Dolayısıyla bütün çocuklarımızı artık lise sona kadar bu şekilde bir izleme, değerlendirme, çocukları yönlendirmek için kanıta dayalı, veriye dayalı bir sistem üzerinden rehberlik yapabilme fırsatımız olacak."

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN