26.02.2020  22:18

Gürcistan'da ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Irak, İran ve Yunanistan’dan sonra yeni tip koronavirüs şimdi de koşumuz Gürcistan’da görüldü. Gürcistan İşgal Edilmiş Bölgelerden Mülteciler, Çalışma, Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Ekaterine Tikaradze, ülkesinde ilk koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiğini bildirdi.

+
-

Tikaradze, başkent Tiflis'teki hükümet binasında düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan'da ilk Kovid-19 vakasının görüldüğünü kaydederek, "İran'dan Azerbaycan üzerinden dün ülkeye dönen bir Gürcistan vatandaşının Kovid-19 taşıdığı tespit edildi" dedi. 

Tiflis'teki Richard Lugary Halk Sağlığı Araştırma Merkezi'nin laboratuvarında yapılan test sonucunda Kovid-19 taşıdığı belirlenen hastanın Tiflis Enfeksiyon Hastanesi'ne nakledildiğini aktaran Tikaradze, bunun paniğe neden olmaması gerektiğini dile getirdi.

Tikaradze, ayrıca gümrük kapısında vatandaşı kontrol eden çalışanların da kontrol edilmek üzere hastaneye götürüldüğünü ifade etti.

YUNANİSTAN'A İTALYA'DAN GELEN KADIN HASTA

Türkiye'nin batı komşusunda görülen virüs ile ilgili açıklamayı Yunan Sağlık Bakanlığı sözcüsü Stelyo Petsas AFP'ye yaptı.  Sözcü, 38 yaşındaki kadın hastanın 322 vakanın görüldüğü, 11 kişinin ise hayatını yitirdiği İtalya'nın kuzeyine seyahat ettiğini duyurdu. 

Hastanın Selanik'te bir hastanede tutulduğu ve durumunun iyi olduğu açıklandı.  Bakanlık sözcüsü Petsas, "Halk sağlığını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" diye konuştu. Yunanistan'da okul, ibadethaneler, sinemalar, tiyatrolar gibi halka açık bazı alanlar kapatılmış ve seyahate kısıtlama getirilmiş durumda. 

DİĞER HABERLER
‘Ekmek arası ıspanak’ işinden etti
Aynı ciddiyetle devam edelim
Harem otogarı faaliyetlerini durdurdu
Servis ve minibüsler kısıtlamadan muaf
Konya'da feci trafik kazası
Vaka sayısı 1 milyona ulaşabilir!
Koronavirüs Emniyet'e de sıçradı!