Back To Top
2020 kandil günleri ne zaman? 2020 üç aylar ne zaman başlayacak? Diyanet dini günler takvimi

2020 kandil günleri ne zaman? 2020 üç aylar ne zaman başlayacak? Diyanet dini günler takvimi

2020 kandil günleri ne zaman? 2020 üç aylar ne zaman başlayacak? Diyanet dini günler takvimi
- A +

8 Kasım Mevlid Kandili yarın idrak edilecek. Mevlid kandilini dualarla ve ibadetlerle idrak edecek olan binlerce kişi, 2020 yılının kandil günlerini ve 2020 dini günler takvimini araştırıyor. Haberimizden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı dini günler takvimine ulaşabilirsiniz.

2020 kandil günleri ne zaman? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2020 dini günler listesinde kandillerin hangi günlere denk geldiği belli oldu.

Yarın Hz. Muhammed'in doğum günü olan Mevlid Kandili'ni dualarla idrak edecek olan vatandaşlar, gelecek yıl kandil günlerinin takvimini araştırmaya başladı. Peki, 2020 Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi, Mevlid Kandili ne zaman? İşte 2020 Kandil günleri...

2020 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı 2020 dini günler takvimine göre, üç aylar 25 Şubat 2020 Salı günü başlayacak. Receb ayı içerisinde yer alan Regaib Kandili 27 Şubat Perşembe günü, Miraç Kandili ise 21 Mart Cumartesi günü idrak edilecek.

Şaban ayı 25 Mart 2020 Çarşamba günü başlayacak. Şaban ayı içerisinde yer alan Berat Kandili 7 Nisan Salı günü dualarla idrak edilecek.

Onbir ayın sultanı Ramazan ayı ise 24 Nisan Cuma günü idrak edilmeye başlanacak. Kadir Gecesi 19 Mayıs Salı gününe denk geliyor.

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Miraç, Regaip ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'nin de içinde yer aldığı üç aylar 2020’de 25 Şubat tarihi itibarıyla başlayacak. Bu tarihlerde Recep ayı idrak edilirken, bu ay içerisinde de Regaip Kandili 27 Şubat’a denk gelecek.

21 Mart tarihi itibarıyla da Miraç Kandili ihya edilecek. Şaban ayı da 25 Mart'ta başlayıp 7 Nisan'da Berat Kandili idrak edilecek.

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ise 24 Nisan tarihinde başlayıp, 30 gün boyunca devam edecek. Bu ayda olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak bilinen Kadir Gecesi de 19 Mayıs’a denk geliyor…

19-10/22/-aylar.jpg

ÜÇ AYLARDA YAPILMASI GEREKENLER

Recep ayında dini yaşamda önemli yeri bulunan iki mübarek gece vardır. Bunlardan biri Recep ayının ilk cuma gecesine denk gelen Regaip, diğerinin de yine bu ayın yirmi yedinci gecesine denk gelen Miraç kandilidir. Bir gelenek olarak eskilerden bu yana bu geceler ihya ediliyor. Bugünlerin gündüzünde oruç tutulurken özel olarak bir ibadet şekli de bulunmuyor.

Üç ayların ikincisi ise Şaban ayıdır. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bu ayı 'Ümmetimin ayı' olarak belirtmiştir. Hazreti Aişe Validemiz 'Peygamber Efendimiz, Şaban ayında bazen o kadar oruç tutarlardı ki biz Peygamber Şaban ayının tamamını oruçlu geçirecek sanardık. Bazen de bu kadar tutmazlardı' buyurdu.

DİNİ GÜNLER İÇİN TIKLAYIN

Din insanları, bu gecelerde kaza namazları kılınabileceğini, Kur'an-ı Kerim okunabileceğini, tövbe edilebileceğini vurgulayarak Kadir Gecesi'nin de bu aylardan ayrı olarak Kur'an-ı Kerim'de bildirildiğine işaret ediyor. Bu dönemlerde, her ayın 13, 14, 15'i, ayın dolunay şekliyle olduğu günlerde oruç tutmak da Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sünnetleri arasında yer alıyor. Nafile ibadet olduğu için gücü yetenler oruç tutabilirler, Kur'an-ı Kerim'i okuyabilirler, etraflarına, fakir fukarayı daha çok gözeterek yardım edebilirler.

Önemli olan bütün bu ibadetleri, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize gösterdiği ölçüler içinde yapmak gerekir. İslam, her türlü hurafeyi yasaklamıştır. Bizim her konuda ibadetleri yerine getirirken örneğimiz Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’dir (Sallallahu Aleyhi ve Sellem). Bu aylarda işte 'Kandil gecesinde şu kadar namaz, şu kadar zikir, şu kadar tesbihat' gibi ifadeler doğru değil. Resulullah bu gecelerde bol bol ibadet etmiş. Özel bir ibadet şekli yoktur, Peygamberimiz nasıl ihya ettiyse biz de öyle ihya edeceğiz. Peygamberimiz mümkün olduğu kadar oruçla, Kur’an-ı Kerim okuyarak bu ayları ihya etmiştir. Biz de Peygamberimizin yolunu takip etmeliyiz.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN