Back To Top
90 bin kadın üzerinde incelendi! Hava kirliliği kanser yapıyor

90 bin kadın üzerinde incelendi! Hava kirliliği kanser yapıyor

90 bin kadın üzerinde incelendi! Hava kirliliği kanser yapıyor
- A +

Hava kirliliğinin kadınlarda meme kanseri riskini artırdığı belirlendi.

Kanada’nın başkenti Ottawa’daki Carleton Üniversitesi Sağlık Bilimleri  Araştırmacısı Dr. Paul Villeneuve başkanlığındaki ekip, 20 yıl boyunca yaklaşık  90 bin Kanadalı kadını izledi.

Araştımacılar, hava kirliliğinin fazla olduğu bölgelerdeki genç  kadınların, hava kirliliğinin az olduğu bölgelerde yaşayanlara oranla yüzde 30  daha fazla risk altında olduğunu buldu. Dr. Villeneuve, "Hava kirliliğinin, meme kanseriyle bağlantısını  gösteren kanıtlar saptadık.” dedi.

Önceki araştırmalarda hava kirliliğinin felç, kalp hastalığı ve  akciğer kanseri gibi sağlık sorunlarına neden olduğuna dair bulgular elde  edilmişti. Kanada'daki araştırma, hava kirliliği ile  meme kanseri arasındaki  ciddi bağlantıyı gösteren ilk çalışma oldu. Araştırmaya katkıda bulunanlardan Toronto Üniversitesi Dalla Lana Halk  Sağlığı Okulu'ndan Dr. Anthony Miller, dünya genelinde hava kirliliğinin  azaltılmasının önemine dikkati çekerek  "Çok fazla hava kirliliği olan bir  bölgede yaşıyorsanız, bunu sona erdirmek için elinizden gelenin en iyisini  yapmalısınız. Mecbur olmadıkça dışarı çıkmayın. Pencerelerinizi kapalı tutun, iyi  filtrelere sahip iyi bir klimaya sahip olun. Şu anda, insanların yapmasını  önerebileceğimiz tek şey bu.” dedi. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, her yıl yaklaşık 7 milyon  kişi kirli hava kirliliğinin yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle ölüyor. Çalışma, "Environmental Epidemiology" dergisinde yayımlandı.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN