Back To Top
Ankara 16 Mayıs iftar saati bugün kaçta? Ankara'da akşam namazı vakti bekleniyor

Ankara 16 Mayıs iftar saati bugün kaçta? Ankara'da akşam namazı vakti bekleniyor

 - Son Güncelleme: 16.05.2019 Perşembe 17:35
Ankara 16 Mayıs iftar saati bugün kaçta? Ankara\'da akşam namazı vakti bekleniyor
- A +

Ankara iftar saatlerini merak edenler, iftara kaç dakika kaldığını araştırıyor. Akşam namazı ile birlikte açılan Ankara'da iftarın 16 Mayıs Perşembe günü itibarıyla ne zaman açılacağını sorgulayanlar, çeşitli mecralardan aramalarına devam ediyor. Oruç tutan Müslüman âlemi, iftara kaç dakika kaldığını merak ediyor. İşte Ankara 16 Mayıs iftar saatlerine dair aradıklarınız…

Ankara'da akşam ezanının saat kaçta okunduğunu araştıranlar, Ankara'da iftara kaç dakika kaldığını anbean kolaçan ediyor. Ramazan-ı Şerif’in gelmesiyle beraber bu ayı oruç tutarak geçirenler, 16 Mayıs Perşembe yani orucun onuncu gününde iftara kaç dakika kaldığını sorguluyor. Özellikle Ankara'da yaşayanların en fazla merak ettiği Ankara akşam namazı saatlerinin tüm detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte Ankara 16 Mayıs Perşembe iftar saatleri…

Ankara'da iftar saati saat kaçta?

Günden güne artan Ankara iftar saatlerinin 16 Mayıs Perşembe günü saat kaçta olduğu araştırılıyor. Ankara için iftar vaktinin saat kaçta olduğunu ve iftara kaç dakika kaldığını aşağıda belirttiğimiz linkten erişebilirsiniz…

19-05/16/ankara16-mayis-iftar-saati-kacta-istanbul-iftar-saatleri-gun-gun-artiyor.jpg

RAMAZAN MESAJLARI

Sevgileriniz eğer sözle birleşirse dua, dualarınız Allah katına ulaşırsa nur olur… Ramazan Bayramınız mübarek olsun…

Ellerinizi semaya, dualarınızı Allah'a etmeniz dileklerimle… Ramazan ayınız mübarek olsun…

Güzelliğin, birliğin ve beraberliğin içerisinde olduğu Ramazan-ı Şerif'inizin mübarek olmasını diliyorum. Edeceğiniz samimi tevbelerle Allah'a geri döneceğiniz, Allah'a yaklaşmanızı sağlayan Ramazan ayınızı en içten dileklerimle kutluyorum…

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Diyanet’in konu ile ilgili yaptığı açıklama şöyle; Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

İMSAK VE İFTAR SAATİ NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Güneş’in her bölgede farklı saatlerde doğup farklı saatlerde batması nedeniyle iftar ve imsak vakitleri bölgelere özel olarak hazırlanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bölgelerin iftar ve imsak saatlerini her güne özel olarak tespit ediyor. Belirlenen saatler Diyanet’in namaz vakitleri sayfasında illere özel olarak her gün yerini alıyor.

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Teravih namazı, Ramazan ayında olmak üzere yirmi rekattan ibaret sünnet namazıdır. Teravih namazına Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ve dört halife de devam etmiştir. Diğer nafile namazlardan teravih namazının kılınışın bir farkı yoktur. Yani iki rekât bir namaz nasıl kılınıyorsa, mesela sabah namazının sünneti diyelim teravih namazının iki rekâtı o şekilde kılınır. Ondan sonraki bütün rekâtlar da bir birinin benzeridir. Sabah namazının iki rekat sünnetini veya farzını ölçü alabiliriz. Teravih namazı yatsı ile vitir arasında kılınmalıdır.

SAHURDA OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

* Azda olsa bir şeyler yemek.
* Resulallah (s.a.a) dedi ki; “Allah ve melekleri sahur vakitlerinde istiğfar eden ve sahur yemeği yiyen kimselere salavat getirirler.”
* Kadir Sûresini okumak.
* Sahurda şu duayı okumak.

“Ya mefzei inde kurbetiy, veya ğavsi inde şiddeti, ileyke fezi’tu ve bike isteğestu, ve bike luztu la eluuzu bi sivake vela etlubu’l ferece illa minke, fe eğisni ve ferric enni, ya men yekbelu’l yesire ve ye’fu eni’l kesiri, ikbel minni’l yesire, ve’fu enni’l kesire, inneke ente’l ğafuru’r Rahim, Allahumme inniy es’eluke iymanen tubaşiru bihi kalbi, ve yakinen hetta a’leme ennehu len yusiybeni illa ma ketebte liy, ve razzini mine’l ayşi bima kasemte li, ya erheme’r rahimin. Ya uddeti fi kurbeti veya sahibi fi şiddeti ve ya veliyyi fi ni’meti ve ya ğayeti fi rağbeti ente’s satiru avreti, ve’l aminu rev’eti ve’l mukiylu asreti, feğfir li ğatieti ya erheme’r rahimin.”
“Ey bela ve sıkıntı zamanında sığınağım ve ey zorluk zamanında imdadım! Sana yalvarıp yakarıyorum. Senden imdat diliyor ve Sana sığınıyorum, başkasına değil. Sıkıntı ve zorluklardan çıkışı ancak Senden diliyorum. O halde imdadıma yetiş ve beni sıkıntılardan kurtar. Ey az ameli kabul edip, çok günahı affeden! Benim az amelimi kabul et ve çok günahımı bağışla. Şüphesiz sen bağışlayan ve merhametlisin.Allah’ım! Senden kalbimle birleşen bir iman diliyorum ve birlikteliğinde ancak bana yazdığın şeylerin ulaşacağına kanaat getirebileceğim bir yaqin istiyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Hayatımda bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl. Ey sıkıntılı anımda birikimim, zorluk zamanımda yaverim, nimetli günümde velinimetim, rağbet ve iştiyakımın doruk noktası olan Rabbim! Sensin kusurumu örtecek, korkumu emniyete çevirecek ve sürçmemi affedecek olan. O halde benim hatamı bağışla. Ey merhametlilerin en merhametlisi.”

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SAHUR DUASI

Peygamber Efendimiz mealen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi oIan Allah’ımız.. Bizi iftarlara ulaştırırıken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle… Âmin…”

 Ankara iftar saatlerini merak edenler, iftara kaç dakika kaldığını araştırıyor. Akşam namazı ile birlikte açılan Ankara'da iftarın 16 Mayıs Perşembe günü itibarıyla ne zaman açılacağını sorgulayanlar, çeşitli mecralardan aramalarına devam ediyor. Oruç tutan Müslüman âlemi, iftara kaç dakika kaldığını merak ediyor. İşte Ankara 16 Mayıs iftar saatlerine dair aradıklarınız…

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN