Back To Top
Ankara ve İzmir iftar saat kaçta? 17 Mayıs Cuma | İftara geri sayım

Ankara ve İzmir iftar saat kaçta? 17 Mayıs Cuma | İftara geri sayım

 - Son Güncelleme: 17.05.2019 Cuma 17:20
Ankara ve İzmir iftar saat kaçta? 17 Mayıs Cuma | İftara geri sayım
- A +

Ankara ve İzmir iftar saatinin kaçta olduğu 17 Mayıs Cuma günü yine en çok aranan konular arasında yer alıyor. Ramazan-ı Şerif, Müslüman topluluğu tarafından büyük bir sabır ve özveri ile idrak ediliyor. Bugün 12’nci günün geride kaldığı Ramazan’da oruç tutan Ankara ve İzmir’de yaşayan vatandaşlar, iftarın saat kaçta olduğunu araştırıyor. İşte iftar saatlerine dair aradıklarınız…

İftara kaç dakika kaldığı herkesçe sorgulanır. Ramazan ayını oruç tutarak geçiren Müslümanlar, Ankara ve İzmir’de iftara kaç dakika kaldığını araştırıyor. Günden güne artan akşam namazı vakitlerinin Ankara’da ve İzmir’de bugün kaçta okunduğu merak ediliyor. İşte Ankara ve İzmir 17 Mayıs Cuma iftar saatleri…

Ankara ve İzmir’de akşam namazı saat kaçta?

Ankara ve İzmir’de yaşayan vatandaşlar, iftar saatini dört gözle bekliyor. İftara kaç dakika kaldığını araştıranlar, aşağıda belirttiğimiz linke tıklayarak bu detaylara erişebilir.

19-05/17/izmir-ankara-iftar-saati.jpg

Oruç tutmanın önemi

Bütün bunlar ve anılan fiilin Kur’an’daki kullanımları göz önüne alındığında orucun Allah’a kul olma bilincine varılabilmesi, mümine yaraşmayacak hal ve davranışlardan sakınılması ve kulluğun belirli bir disipline bağlanması açısından vazgeçilmez bir öneme sahip olduğu anlaşılır.

19-05/17/izmir-ankara-iftar-saatii.jpg

Kur’ân-ı Kerîm’de önceki toplumlara da orucun farz kılındığına dikkat çekilmiş, orucun amaç ve hükümleri açıklanırken “ittikā” fiili kullanılmış, oruç yasaklarına uymanın Allah tarafından çizilen sınırlara riayet anlamına geldiği ifade edilmiştir (el-Bakara 2/183, 187).

Orucu Bozmayan Durumlar. Orucu bozup bozmadığı tereddüde yol açabilen bazı durumlar bir kısım fıkıh eserlerinde özel olarak ele alınmıştır. Bunların başlıcaları Hanefî mezhebi esas alınıp şöylece sıralanabilir: Ağız dolusu bile olsa kendi isteğiyle olmaksızın kusmak, balgam veya burun akıntısını yahut ağzı çalkaladıktan sonra kalan yaşlığı tükürükle yutmak, boğazına su kaçmamak kaydıyla serinlemek için yıkanmak veya yüzmek, suyla ıslatılmış bile olsa misvak veya diş fırçası kullanmak, göze sürme çekmek, güzel koku sürünmek veya koklamak, cünüp olarak veya hayız yahut nifas kanı gece kesildiği halde gusül abdesti almadan sabahlamak, boşalma olmamak kaydıyla eşini öpmek, oruçlu olduğunu unutarak oruç yasaklarını ihlâl etmek. Oruçlu olduğunu unutarak yiyip içen kimseye oruca dayanamayacak durumda değilse bunun hatırlatılması gerekir.

Âyette bir yandan belirli durumlarda orucun ertelenebileceği veya fidye ile telâfi edilebileceği bildirilirken öte yandan, “Eğer bilirseniz orucu tutmanız sizin için daha hayırlıdır” açıklamasıyla zarara yol açmayacağı anlaşılan hallerde orucun büyük bir fırsat olduğu ve bunu kaçırmamak için ortaya konan iradenin büyük bir değer taşıdığı belirtilmektedir.

Oruçluya Mekruh Olan Fiiller. Hanefî fıkhı çerçevesinde oruçlu için mekruh sayılan başlıca fiiller şunlardır: Abdest esnasında ağza ve burna su alırken mübalağalı davranmak, özürsüz olarak bir şeyin tadına bakmak (meselâ anne gerektiğinde çocuğuna vereceği ilâcın tadına bakabilir),başka madde içermeyen sakızı çiğnemek (şekerli, boyalı vb. sakızı çiğnemek orucun bozulmasına yol açar),cinsel ilişkiye yönelten hazırlayıcı hareketlerde bulunmak, zayıf düşeceği endişesi taşıdığı halde kan aldırmak.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN