Back To Top
Anne karnında bebeği kirli hava zehirliyor

Anne karnında bebeği kirli hava zehirliyor

 - Son Güncelleme: 17.09.2018 Pazartesi 10:37
Anne karnında bebeği kirli hava zehirliyor
- A +

İngiltere’deki Queen Mary Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, havadaki zehirli partiküllerin hamile kadınların bebeklerine nasıl zarar verdiği ortaya kondu. Parçacıkların, annenin akciğerinden plasentaya geçtiğine dair bulgulara ulaşıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan bir araştırmada, ilk kez havadaki zehirli parçacıkların, hamile kadınların akciğerlerinden plasentaya geçtiğine dair kanıtlara ulaşıldı. Çalışma kapsamında, denek olarak kullanılan tüm hamile kadınların bebeklerinin plasentalarında kirli parçacıklar tespit edildi. Bilim insanları bu parçacıkların ceninlere de geçmiş olmasının büyük bir ihtimal olduğuna vurgu yaptı. Araştırma ekibinde yer alan Queen Mary Üniversitesi’nden Dr. Lisa Miyashita “Annenin soluduğu kirli havanın cenini etkilediğine dair önemli işaretler var ve bu çok kaygı verici” dedi. Dr. Miyashita, hamile kadınlara, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerden uzak durmaları ve işlek caddeleri kullanmamaları uyarısında bulundu. Daha önce yapılan bir dizi araştırma, hava kirliliğinin prematüre ve düşük kilolu doğum riskini artırdığını ortaya koymuştu. Bu araştırmalar, bu bebeklerin hayatları boyunca sağlık sorunlarına maruz kalabileceğine işaret ediyordu. Aralık’ta 500 bin doğumla ilgili verilerin incelenmesiyle yapılan bir araştırmada bu bağlantı doğrulanmış, dünya genelinde hava kirliliğinin yoğun olduğu kentlerde yaşayan milyonlarca kadının risk altında olduğu belirtilerek ‘küresel bir kamu sağlığı felaketi’ uyarısı yapılmıştı.

Ağustosta yapılan bir araştırmada, hava kirliliğinin etkilerinin akciğerlerle sınırlı kalmadığı ortaya çıkmıştı. Bu araştırmada hava kirliliğinin insan zekasını ciddi oranda azalttığı belirtilmişti. 2016’da insan beyninde hava kirliliğinin izleri bulunmuştu. Yeni araştırmada, sigara içmeyen ve sağlıklı bebekler dünyaya getiren beş kadının plasentaları incelendi. Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve bakteriler ve hava kirliliği gibi zararlı parçacıkları içine çeken histiyosit hücrelerini ayrı tuttu. Optik bir mikroskopla yapılan incelemede, 3 bin 500 hücrede 72 kirli parçacık tespit edildi. Bu parçacıklara güçlü bir elektron mikroskobuyla bakıldı ve bunların histosiyit hücrelerindeki parçacıklara benzediği görüldü. Bu bulguların kesin olarak teyit edilebilmesi için ileri araştırmalara gerek duyulduğunu belirten Dr. Miyashita, “Bunların başka bir şey olabileceğini sanmıyoruz. Bunların kirli parçacıklar olduğu çok bariz” dedi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN