Back To Top
Arka Oda Toplantıları, 'İstanbul Mevlevihanelerinde Müzik' sunumuyla başlıyor

Arka Oda Toplantıları, 'İstanbul Mevlevihanelerinde Müzik' sunumuyla başlıyor

 - Son Güncelleme: 17.01.2019 Perşembe 21:21
Arka Oda Toplantıları, \'İstanbul Mevlevihanelerinde Müzik\' sunumuyla başlıyor
- A +

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul araştırmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlediği “Arka Oda Toplantıları” başlıyor. Enstitünün yeni birimi “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı’nın (İMAP) düzenlediği bu yılki ilk toplantının konuğu Refik Hakan Talu, “İstanbul Mevlevihanelerinde Müzik” başlıklı bir sunum gerçekleştirecek.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün arkeoloji, kültür, sanat, tarih gibi farklı alanlarda İstanbul kentine yönelik gerçekleştirilen bilimsel çalışmaları meraklılarıyla buluşturduğu “Arka Oda Toplantıları” devam ediyor. Enstitünün geçtiğimiz yıl müzik alanına yeni ışıklar tutmak amacıyla başlattığı “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP)’nın düzenlediği bu yılki ilk toplantı, “İstanbul Mevlevihanelerinde Müzik” başlığını taşıyor. Refik Hakan Talu’nun katılacağı konuşma, İstanbul’daki mevlevihanelerden yetişen veya yolu bir şekilde mevlevihanelerden geçen müzik insanlarını konu ediniyor.

Refik Hakan Talu’nun yapacağı “İstanbul Mevlevihanelerinde Müzik” başlıklı sunum,18 Ocak Cuma günü saat: 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir.

Konuşma, İstanbul’un fethinden sonra kurulan ve edebiyatın, güzel sanatların ve müziğin üretildiği merkezler haline gelen Galata, Yenikapı, Beşiktaş, Bahariye, Kasımpaşa ve Üsküdar mevlevihanelerinin incelenmesi ile başlıyor. Türk müzik tarihinde Buhurizâde Mustafa Itrî, Nay-i Osman Dede, Hammamizâde İsmail Dede, Abdülbâki Nasır Dede, Zekâi Dede, Hüseyin Fahreddin Dede, Mehmed Celâleddin Dede gibi birçok bestekârın mevlevihanelerden yetiştiğine vurgu yapan konuşma, bu isimlerin aynı zamanda yetiştirdikleri öğrenciler ile klasik eserlerin günümüze ulaşmasında oynadığı rolü belirgin kılıyor.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN