Bitcoin yatırımcıları dikkat! Kripto piyasasında okun yönü değişti: 5 bin dolarla 50 bin dolar arası...

Bitcoin yatırımcıları dikkat! Kripto piyasasında okun yönü değişti: 5 bin dolarla 50 bin dolar arası...

Son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye ’dede popüler bir yatırım aracı olan kripto para birçok insana kazandırırken aynı zamanda kayıplar yaşamalarına sebep oluyor. Önümüzdeki günlerde kripto para piyasası nasıl olacak yatırımcılar merak ediyor. İşte haberin detayları…

Son birkaç gündür, kripto para birimleri yükseliş eğilimi gösteriyor. Bitcoin kısa süre önce Kasım ayından bu yana ilk kez 20.000 doların üzerine çıktı ve haftanın başından bu yana 20.000 doların üzerine çıktı.

bitcoin

UZMANLAR BİTCOİN İÇİN UYARDI: YATIRIMDA KAYBETMEYİ GÖZE ALIN

2022'de büyük bir dalgalanma döneminden ayrılan kripto para piyasasının toplam büyüklüğü, yıl sonunda FTX'in çöküşünün yatırımcıların olumsuzluk algısını artırmasının ardından 1 trilyon doların altına indi. Kripto para birimlerine moral verecek gelişmelerin ön saflarında, ABD'de geçen hafta yayınlanan ve aralık ayındaki düşüşün ardından küresel enflasyon gidişatına kripto para birimleri için tam bir yükseliş görünümü veren enflasyon verileri vardı.

İŞTEN ÇIKARMALAR

Kripto piyasası sakin görünüyor olsa da, Metropolitan Commercial Bank kısa bir süre önce piyasa kayıplarını ve davaları gerekçe göstererek kripto para birimlerini kapatacağını duyurdu. Bu hafta piyasa, başta ABD perakende satışları olmak üzere makroekonomik gelişmelere odaklanacak. Kripto sektöründeki bir diğer aktivite ise işten çıkarmalar sayfasıdır. Geçen hafta, crypto.com dünya çapındaki iş gücünün %20'sini işten çıkardığını duyurdu.

Kraken, Coinbase ve Huobi geçmişte işten çıkaran şirketler arasında yer alıyor. Analistler, Kripto Para piyasasındaki gelişmeleri ise Hürriyet’e değerlendirdi. Genel olarak 2023'ün bir önceki yıla göre daha olumlu geçmesini bekleyen uzmanlar, belirsizlik konusunda yatırımcıları uyardı.

GERİLEME OLASI DEĞİL

Sussex Üniversitesi'nden Profesör Carol Alexander: Bitcoin’in bu yıl içinde performansını değerlendirdiğimizde gerilemesinin pek olası olmadığını düşünüyorum. Hatta ilk çeyreğin sonunda 30 bin dolarlık seviyeyi aşabilir. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte ise yaklaşık 50 bin dolar seviyesine gelebilir. 2023’te Bitcoin yükselişe geçecek olsa bile yeni bir yatırım sermayesi akışı beklemiyorum. Yıl içinde piyasada zaman zaman oynaklıklar görülse de bu durumun bir önceki yıla göre çok daha az olacağını söylemek mümkün.

50 BİN DOLAR DA 5 BİN DOLAR DA ŞAŞIRTMAZ

AJ Bell Yatırım Analizi Başkanı Laith Khalaf: Bitcoin hiç şüphe yok ki şok edici bir yıl geçirdi. Kripto paralar o kadar değişken ki bundan sonra ne olacağı konusunda net bir yorum yapmak mümkün değil. Bir yıl içinde Bitcoin’in 50 bin dolar ya da 5 bin dolardan işlem görmesi beni şaşırtmaz. Fiyatlar önemli ölçüde düşmüş olsa bile, Bitcoin’e yatırım yapmak isteyenler en kötü durumda tamamen kaybetmeye hazır oldukları paralarla yatırım yapmalılar.

SORUNLAR HEMEN ÇÖZÜLEMEZ

  ARCANE Research Kıdemli Analisti Vetle Lunde: 2023 yılı Bitcoin için çok güçlü başladı, piyasanın FTX çöküşünden sonra bu seviyelere gelmesi umut verici. 2022’de karşılaştığımız neredeyse sürekli halen gelen Haber akışı, yatırımcıları kaldıraçlı işlem yapmaya çekti. Makro anlamda geçen yıla benzer, küresel bir durgunluk halen masada ve birkaç şirket kripto kriziyle mücadele etmeye devam ediyor. Tüm bu sorunlar hemen çözülemez. Bu anlamda piyasanın hareket kabiliyetini sınırlayabilir. 2023’ün kripto piyasası için önceki üç yıla göre daha az volatil olmasını bekliyorum. Periyodik olarak yükselişler ve düşüşler göreceğiz. Yatırımcılar 16 bin ila 28 bin dolar aralığında Bitcoin’e hazırlıklı olmalı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN