Bu 10 Zararsız Şeye Dokunduktan Sonra Ellerinizi Yıkamalısınız

Bu 10 Zararsız Şeye Dokunduktan Sonra Ellerinizi Yıkamalısınız

Koronavirüsle birlikte el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlamış olduk. Fakat vakaların düşmesi ile insanlardaki rahatlama tekrar akıllara hijyene artık ne kadar önem verilip verilmediğini düşündürmeye başladı. İşte en zararsız diye düşündüğümüz yerler. Bu yerlere dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.

Tuvalete gittikten sonra ellerinizi yıkamak elbette dünyanın en doğal şeyidir. Ancak çoğu insan, klozet kapağından bile daha kirli olan başka birçok şey olduğunu öğrendiğinde şaşıracaktır. Bunu düşünmemeyi mi tercih edersiniz ve “biraz kir direnç yaratır” mottosuyla mı yaşıyorsunuz? Bunu yaparsanız, tekrar düşünün, çünkü ellerinizi daha sık yıkamak, soğuk algınlığı, grip veya virüsün gizlenme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir. Ellerinizi düzenli olarak yıkamak birçok sorunu önler.

basliksiz-15.jpg

1. PARA

Nakit: Düşünmeden alıp cüzdanımıza koyuyoruz. Ancak araştırmalar, kullandığımız madeni paraların ve banknotların üzerlerinde çok fazla kir olduğunu gösteriyor. Örneğin nakit para üzerinde çeşitli virüsler, kaka bakterileri, salmonella ve cinsel organlardan gelen bakteriler bulunmuştur. Bu yüzden paraya dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.

menu-hileleri6.webp

2. MENÜLER

Çoğu insan restoran menülerini iki eliyle alır ve dalar. Ancak araştırmalar, ortalama bir menünün yaklaşık 200.000 farklı bakteri taşıdığını gösteriyor. Menüye dokunmaktan da kaçınamazsınız elbette ama öğle veya akşam yemeği için seçiminizi yaptıktan sonra ellerinizi yıkayın.

728xauto.webp

3. KAPI KOLLARI

Muhtemelen bunu biliyorsunuz. Kapı kollarını, kulpları kavramak pek hijyenik değildir. Özellikle umumi tuvaletlerde ve toplu taşıma araçlarında her şey bakteri ve kir dolu. Dışarıda mıydın? Eve döndüğünüzde daima ellerinizi yıkayın.

basliksiz-16.jpg

4. OTOBÜSLERDEKİ TUTACAKLAR

Yapılan araştırmalara göre; otobüslerdeki tutacaklar normal klozetlerden bile daha kirli olduğu ortaya çıktı.

5925740f18c7751e6c63b870.webp

5. HAYVANLAR

Kedi veya köpek mi sevdiniz? Muhtemelen daha sonra ellerinizi yıkamayacaksınız. Ancak uzmanlara göre yapmanız gereken bu. Hayvanlar, insanlar için de tehlikeli olabilecek çeşitli hastalıkları taşıyabilir.

basliksiz-17.jpg

6. TELEFON EKRANI

Telefonumuzu günün her saatinde açabiliyoruz. Küçük ekran çok fazla kir taşır. Bu nedenle ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve telefon ekranınızı özel temizleme bezleriyle parlatın.

60016fef0f25442c60fdce12.webp

7. MUTFAK

Mutfakta düşündüğünüzden daha fazla bakteri var. Birincil sebep? Çiğ et! Düzenli olarak et pişiriyor musunuz? O zaman eti pişirmeden önce kesme tahtası üzerinde kestiğinizde işleme şansınız var. Bunu yaparken de tava, bıçak, bulaşık bezi, tezgah gibi şeylere dokunuyorsunuz. Bakteriler nemi sever, bu yüzden yayılmasına izin vermeyin. Ellerinizi çok iyi yıkayın!

imza-kalemleri-ofix-blog.jpg

8. KALEMLER

Bir ofisteki ortalama bir kalem, bir klozet kapağı kadar bakteri içerir. Bir meslektaşınızın kalemini kullandıktan sonra ellerinizi yıkadınız mı? Buna mutlaka dikkat edin.

1602586851.jpg

9. SABUNLUKLAR

Ellerinizi sabunla mı yıkıyorsunuz? O zaman iyi yapıyorsunuz. Ancak kullandığınız sabunluktaki pompayı düşünün. Özellikle doldurulabilir sabunluklar bir bakteri kaynağıdır. Bu nedenle sabunluğu düzenli olarak temizlemek kötü bir fikir değildir.

tepe-885x356.jpg

10. HAVAALANI SEPETLERİ

Bir havaalanı, diğer herhangi bir toplu taşıma şekliyle karşılaştırılabilir. Her gün binlerce insan bir havaalanında dolaşarak bakteri ve virüsleri etkili bir şekilde yayar. El bagajınızı bir tepsiye koydunuz ve check-in yaptınız mı? Ardından ellerinizi güzelce yıkayın. Başkalarının eşyalarının yerleştirildiği tepsiler çok sayıda bakteri içerebilir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN