Back To Top
Çiçero film fragmanları ve konusu

Çiçero film fragmanları ve konusu

Çiçero film fragmanları ve konusu
- A +

Çiçero filmi konusu ne? Çiçero film oyuncuları kimler? Asrın casusu Çiçero kodadı ile bilinen İlyas Bazna'nın hayatı sinemalarda. Çiçero film fragmanı ile dikkatleri çekmişti ve nihayet bu gün sinemalarda gösterime girdi. Çiçero oyuncuları ve konusu hakkında merak edilenler haberimizde. Ayrıca 2. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren Türk casus Çiçero'nun hayatına dair detaylarda yazımızda...

Çiçero filmi konusu ne? Çiçero film oyuncuları ve fragmanı ile dikkatleri çekti. Serdar Akar’ın yönetmenliğini üstlendiği Çiçero film 18 Ocak cuma günü vizyona giriyor. İkinci Dünya Savaşı tüm yıkıcılığıyla sürerken Çiçero kod adındaki bir Türk casus savaşın seyrini değiştirir. Çiçero filminde İlyas Bazna'nın hayatından bir kesim anlatılmaktadır. İşte Çiçero oyuncuları ve Çiçero film fragmanları...

18 Ocak Cuma günü Çiçero filmi vizyona giriyor. Filmi izlemek isteyenler sinemaya gitmeden önce Çiçero’nun hayatı hakkında araştırma yapıyor. İkinci Dünya Savaşı sıralarında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak görev yapan kod adı Çiçero olan İlyas Bazna İngiltere’nin gizli belge ve bilgilerini Almanya’ya sızdırmaya başlar ve olaylar gelişir. Serdar Akar’ın yönetmenliğini üstlendiği filmde, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik başrolleri paylaşıyor. İşte film hakkındaki detaylar...

19-01/18/ero-filmi-oyunculari.jpg

ÇİÇERO FİLMİNİN KONUSU

Film, 1940’lı yıllarda Türkiye’de yaşayan ve İngiliz Büyükelçiliği’nde uşaklık yapan ve Büyükelçilikten elde ettiği gizli belgeleri Nazi Almanyası’na para karşılığı servis eden Elyesa Bazna’nın hayatını anlatıyor.

28 Mart 2018’de İstanbul’da yapılan basın toplantısında Dijital Sanatlar Yapımevi’nin patronu Mustafa Uslu, Elyesa Bazna isimli Arnavut casusun hayatını anlatan bir film yaptıklarını açıkladı.

Filmin, yönetmenliğini Serdar Akar’ın, senaristliğini de Ali Can Yaraş’ın gerçekleştireceğini belirten Uslu, “İlk defa bir Türk filminde, Churchill, Hitler, Stalin ile Roosevelt ve İsmet İnönü birlikte yer alacak.” açıklamasında bulundu.

Filmin senaristliğini Gürkan Tanyaş, görüntü yönetmenliğini Peter Steuger, sanat yönetmenliğini Soydan Kuş’un ve film müziklerini bestelenmesinin de Onur Özmen tarafından üstlenildi.

ÇİÇERO FİLMİNİN OYUNCU KADROSU

19-01/18/icero-filmi-konusu-ne.jpg

ERDAL BEŞİKÇİOĞLU KİMDİR?

Erdal Beşikçioğlu, 5 Ocak 1970 senesinde dünyaya geldi. Aslen Ankaralı olan Türk tiyatro sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu, orta öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji'nde tamamladı. İzmir Narlıdere Mehmet Seyfi Eraltay Lisesi'nden mezun oldu. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na girdi. Konservatuar eğitimi sırasında "William Guskill" ile yaratıcı drama üzerine atölye çalışmalarına katıldı. 1993 yılında mezun oldu ve aynı yıl Devlet Tiyatroları'nda oyuncu olarak göreve başladı. 1995-96 sezonunda Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda müdür vekili olarak görev aldı. Pek çok dizi projesiyle adından söz ettiren Erdal Beşikçioğlu, tek kişilik oyunu 'Bir Delinin Hatıra Defteri' ile tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor.

19-01/18/icero-filmi.jpg

BURCU BİRİCİK KİMDİR?

4 Mayıs 1989 tarihinde Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğmuştur. Annesi ve babası o çok küçükken ayrıldı. Annesinin çalışması nedeni ile Burcu Biricik’i ve abisi anneannesi büyüttü. Henüz lisede oynarken katıldığı bir tiyatro festivalinde ödül aldı. Bunun üzerine oyunculukta kendini geliştirme kararı aldı.

KARİYERİ

Üniversite eğitimini İzmir Ege Üniversitesi’nin Arkeoloji bölümünde tamamladı. Üniversite eğitimi devam ederken Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosunda oyunculuk eğitimi aldı. Eğitimi sırasında Yaşlı Hanımın Ziyareti, Vazifemi Yaparım, İkinin Biri, Yedi Kocalı Hürmüz ve Gözlerimi Kapadım gibi birçok tiyatro oyununda oynadı.

2006 yılında henüz 17 yaşındayken güzellik yarışmasında 'Akdeniz Kraliçesi' seçildi. İlk televizyon rolünü ise 2007 yılında Show TV’de yayınlanan 'Maçolar' adlı dizide yan rol oynayarak adımını attı. 2011 yılında Kanal D’de yayınlanan 'Artiz Mektebi' adlı yarışmaya katılarak Alican Aytekin ile birlikte birinciliği paylaştı.

DİZİ VE REKLAMLARDA OYNADI

Aynı yıl Zen Profilo adlı markanın reklamında oynadı. Yine 2011 yılında Star TV’de yayınlanan 'Muhteşem Yüzyıl' adlı dizede rol aldı. 2012 yılında Usta Kemal ve Düşman Kardeşler adlı dizilerde rol aldı.

Yine aynı yıl Biskrem reklamında oynadı. 2013 yılında ise asıl parladığı dizi olan 'Beni Böyle Sev' adlı dizide rol aldı. TRT 1’de yayınlanan bu dizide Seda karakterine can verdi. Yine aynı yıl n11.com, Molped ve Tudors gibi pek çok reklamda oynadı. 

2014 yılında Kanal D’de yayınlanan 'Şeref Meselesi' adlı dizide Kübra karakterine can verdi. Bu dizide başrol oynamadı, fakat başrol oyuncuları kadar sevilip benimsendi. 2016 yılında ise başrol oyunculuğunu yine Kanal D’de yayınlanan 'Hayat Şarkısı' adlı dizide rol aldı.

27 yaşındaki güzel oyuncu, Hülya karakteri ile kafamızda çizdiğimiz kötü kadın tiplemesini tamamen farklı bir boyut getirdi.

Çiçero filmi oyuncu kadrosunda: 

Ertan Saban
Tamer Levent
Cem Kurtoğlu
Murat Garipağaoğlu
Altan Erkekli
Mehmet Esen
Selen Öztürk

19-01/18/icero-filmi-konusu-cicero-film-oyunculari-ve-fragmani.jpg

 

ÇİÇERO KİMDİR?

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar ve İngilizlerin büyük baskılarına rağmen tarafsız kalan Türkiye, istihbarat örgütlerinin yoğun olarak faaliyet gösterdikleri ülkelerden biri olmuştur. 1943 yılında “Çiçero” kod adlı bir ajan, İkinci Dünya Savaşının seyrini değiştirebilecek çok değerli ve gizli bilgileri Almanlara sızdırmıştır.

“Çiçero” kodlu bu ajan, 1904 Priştine doğumlu İlyas (Elyesa) Bazna'dır. Osmanlı İmparatorluğu toprakları kaybettikçe en son olarak ailesi ile İstanbul'a gelirler. Hırsızlık, askeri mala zarar verme ve firar gibi bazı suçlara karıştığı bilinmektedir. İşlemiş olduğu suçlar nedeniyle Fransız savaş mahkemesi tarafından 3 yıl hapse mahkûm edilir ve daha sonra fransızca da öğreneceği yer olan Fransa'ya gönderilir.

İlyas Bazna öğrenmiş olduğu bu dil sayesinde ilk olarak Yugoslavya büyükelçisinin şoförü olur, daha sonra sırasıyla Almanya konsolosluğu danışmanının uşağı, İngiltere büyükelçiliğinin birinci kâtibinin ve en son olarak da İngiltere büyükelçisinin özel uşağı olur. Çiçero, özel uşaklığını yaptığı İngiltere Büyükelçisinin kişisel kasasından aldığı çok önemli belgelerin fotoğraflarını belirli aralıklarla Almanya Büyükelçiliğine ulaştırdığı ve tüm bu teslimatlar sonucunda yüklü miktarda maddi gelir elde ettiği bilinmektedir.

Çiçero'nun Almanya'ya verdiği belgeler çok önemli bilgileri içermesine rağmen zaman zaman bu bilgiler ciddiye alınmamıştır, çünkü Çiçero'nun çift yönlü çalışan bir ajan olduğu düşünülmektedir. Çiçero'nun sızdırdığı tüm bu değerli karşılığında Almanlardan aldığı paralar sahte çıkmış yani Türk Ajan Çiçero Almanlar tarafından dolandırılmıştır.

İlyas Bazna, yoksulluk içinde geçen senelerden sonra 1962 yılında anılarını yazdığı kitaptan bir miktar maddi gelir elde ettiği, daha sonra Almanya'ya gittiği ve orada yoksulluk içerisinde 66 yaşında hayata veda ettiği bilinmektedir.

19-01/18/ero-filmi-konusu.jpg

TARİHTEKİ ÇİÇERO KİMDİR?

Çiçero adı ile bilinen ünlü filozofun asıl adı Marcus Tullius Cicero'dur. 

Marcus Tullius Cicero (M.Ö. 106 - M.Ö. 43), (Lâtin) Romalı devlet adamı, bilgin, hatip ve yazardır. 

Felsefe öğrenimini, Epikürosçu Phaedros, Stoacı Diodotos ve Akademi'ye bağlı Philon'dan almış olan Cicero'nun önemi, Yunan düşüncesini daha sonraki kuşaklara aktarmasından oluşur. 

Bilgi kuramı açısından, kesinliğe bağlanmak yerine olasılıkların yolunu izlemeyi yeğleyen, buna karşın ahlak alanında, dogmatik bir tavır sergileyip, Stoacılara ve bu arada Sokrates'e yönelen Cicero, Latincenin felsefe dili olarak gelişmesine katkı yapmış ve bu arada, dinsel görüşleri açısından daima agnostik kalmıştır.

Roma'nın siyasal tarihinde "konsül" sıfatıyla çok önemli bir rol oynayan Cicero, aynı zamanda felsefe alanında da önemli bir yazardır. Cicero'nun eseleri, Yunan eserlerinin bir çeşit uyarlamalı çevirisidir. Buna rağmen Cicero, felsefeye, Latince felsefe terimlerini bir arada toplamakla, büyük bir katkıda bulunmuştur. Öyle ki birçok kuşak felsefeyi Cicero'nun eserlerinden öğrenmiştir. Yunanca orijinal metinlerin elde bulunmadığı ya da bulunan metinlerin de anlaşılamadığı dönemlerde, Cicero, Yunancadan yaptığı bu çevirilerle Batı dünyasına önemli bir katkı yapmıştır.

19-01/18/ero-tarihte-kim.jpg

ÇİÇERO'NUN HAYATI

3 Ocak M.Ö. 106 yılında Arpinum'da doğmuştur. Çocukluğundan itibaren harika bir öğrenci olmuş, eğitime olan tutkusu ve sevgisi ile ünlenmiştir. Yoğun bir hukuk öğrenimi görmüş, daha sonraları ise edebiyat ve felsefeyle daha çok ilgilenmeye başlamıştır. Savaşı hiç sevmezdi, yine de orduya katıldı. Mahkemelere başkanlık yaptı, ünlü ve başarılı bir hukukçu oldu. Daha sonraları ise konsül oldu, daha önce ailesinden hiçbir kimse konsül olmamıştı, yani o bir novus homo idi. M.Ö. 60 yılında Sezar, ilk Triumvirliği başlattı. M.Ö. 58 yılında Publius Clodius Pulcher'in koyduğu yasa ve aralarında gelişen sürekli muhalefet yüzünden İtalya'yı bir yıllığına terk etti. M.Ö. 50'li yıllarda, Cicero popülist Milo'yu Clodius'a karşı destekledi. Sonra 50'li yılların ortasında Clodius Milo'nun gladyatörleri tarafından Via Appia'da öldürüldü. Cicero Milo'yu savundu, bariz kanıtlar yüzünden pek başarılı olduğu söylenemez. Nitekim Milo sürgüne gitti ve uzun bir süre Marsilya'da yaşadı.

M.Ö. 50 yılında Sezar ile Pompey arasındaki gerilim iyice artmıştı, Cicero bu yıllarda Pompeius'in tarafını tuttu, yine de Caesar'ın düşmanı olmak istemiyor buna göre daha yumuşak bir politika izliyordu. M.Ö. 49 yılında Caesar İtalya'yı işgal ettiğinde, Cicero kaçmak zorunda kaldı. Daha sonraları Caesar onun geri dönmesi için ikna etmeye çalışınca, Cicero İtalya'yı terk ederek Selanik'e gitti. M.Ö. 48 yılında Pompeius taraftarlarıylaydı, bu dönemde onlarla arası açıldı, Ceasar'ın Pharsalus'daki zaferinin ardından Roma'ya geri döndü. Caesar'ın hükümranlığı altında sesini çıkarmadı, yazılarına konsantre olmuştu.

M.Ö. 45 yılının Şubatında kızı Tullia öldü. Hayatı boyu bu şoktan kurtulamadı.

M.Ö. 44 yılında Caesar öldürüldü. Bu dönemde popülaritesi arttı, Senato'nun en güçlü, en sözü geçer adamı haline geldi. Sezar'dan sonra giderek güçlenen Marcus Antonius'yi sevmiyordu. Yine de Marcus Antonius ve Cicero dönemin en güçlü iki adamı olarak diğerlerinden daha öne çıkıyordu. Caesar'ın veliahdı Octavianus İtalya'ya varınca, Cicero Antonius'a karşı onu savunmaya başladı. Sürekli Antonius'u eleştiriyor, Octavianius'u ise övüyordu. Senatus'u da Antonius'a karşı kışkırtmıştı. Cicero'nun ününün doruğuydu bu dönemler. Zamanla Cicero'nun Antonius'a olan kini arttı, kafasındaki plan hem Octavianus hem de Antonius'u aradan çıkarmaktı. Ama bu ikisi Lepidus ile beraber ikinci Triumvirliği kurunca, Cicero'u devlet düşmanı ilân ettiler. Cicero kaçtı, fakat yakalandı. M.Ö. 43 yılının 7 Aralık günü başı kesilerek idam edildi. Başı ve elleri Forum Romanum'daki Rostra'da gösterildi.

19-01/18/eronun-unlu-sozleri.jpg

ÇİÇERO'NUN ÜNLÜ SÖZLERİ

“Bir kütüphanesi ve bir bahçesi olan daha ne ister ki hayattan?”

...dostun hatalarını görmezden gelen, onun uçuruma yuvarlanmasına neden olur.

...dostluklar için, çoğu kişideki para hırsından ve en iyi kişilerdeki makam ve şan çekişmesinden daha büyük bir felaket yoktur, en sıkı dostların en büyük düşmanlar olmasının nedeni budur.

... kendisine cezasızlık ve bilinmeme imkanı tanındığında haksızlık yapmaktan çekinecek çok az insan bulunur.

Milletler parasızlıktan değil ahlaksızlıktan çökerler.

Kimse akan sudan mahrum edilmemeli, herkesin ateşten ateş alması sağlanmalı ve her isteyene güvenilir bir nasihat verilmeli; bütün bunlar alan için yararlı olup, verene zararı dokunmayan şeylerdir.

Başka birisinin fazla olan malı mülkü bizi niye ilgilendirsin?

İnsan ne kadar yükselirse, gönlü o kadar alçalmalıdır.

İki tür uzlaşmazlık vardır: Biri tartışmayla ilerler, diğeri kaba kuvvetle; biri insana özgüdür, diğeri vahşilere...

"'Roma neden yıkıldı?' sorusuna Cicero’nun cevabı: Çok ve güzel konuştuk, fakat bilgisizdik!"

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN