23.01.2020  14:16

Diyet yaparken yapılan yanlışlar

Her denileni yapıyorsunuz ve kilo veremiyor musunuz? Aç kaldınız ancak kilonuzdan değil de canınızdan mı gidiyor? O zaman diyet sırasında yaptığınız yanlış bir şeyler var demektir. Diyetisyen Zeynep Taşbaşı Deviren, Pratik Diyet'te 'diyet sırasında doğru bilinen yanlışlar'ı sizler için anlatıyor

+
-

Pratik Diyet'in diğer videoları için TIKLAYINIZ

 DİYET YAPARKEN YAPILAN YANLIŞLAR

1) Su içmek: Su ne kadar sağlıklı bir besin olsa da fazla tüketilmesi zararlıdır. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, vitamin ve bazı mineralleri içermediği için tek başına zayıflamada etkili değildir. Günde 2-3 litre su mutlaka tüketiniz.

2) Az uyumak: Toplumda 'Az uyuduğunuzda daha hızlı kilo verirsiniz' diye bilinen yanlış bir algı bulunmakta. Yapılan araştırmalarda az uyuyan kişilerin yemek yemeye daha fazla eğilim gösterdikleri görülüyor. Psikolojik ve fiziksel olarak iyi hissetmeniz için en az 5 en fazla 8 saat uyumayı ihmal etmeyin.

3) Öğün atlamak: Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için hiç bir öğün atlanmamalıdır. Küçük porsiyonlu çeşitli besinlerle öğünlerinizi zenginleştirmelisiniz.

4) Kepekli ürünler tüketmek: Kilo verecek kişi sağlıkla ilgili her şeyi araştırmalı, ona göre kepek miktarı ayarlanmalıdır. Örneğin; kilo verecek kişinin anemisi var ise fazla kepekli ürün tüketimi, sağlığında sorun yaşamasına neden olabilir

5) Lahana tüketmek: Lahana kükürtlü bir besindir ve vücuttaki zararlı maddeleri atmak için önemli bir besindir. Ancak metabolizmayı hızlandırmaz.

6) Protein diyetleri: Yüksek proteinli diyetlerle yapılan diyet, kısa sürede kilo verdirir. Fakat uzun süreçte bu diyeti uygulamak zordur. Kandaki kolesterol ve ürik asit seviyelerini artırır, insülin direncine neden olur

7) Zayıflama ilaçları: Şişmanlık bir hastalıktır. Fakat her şişman kişi için zayıflama ilaçları kullanmak doğru bir davranış değildir.

8) Maydonoz suyu: Maydonoz suyu içerisinde çok fazla C vitamini bulunduran bir besindir. Çok iyi idrar söktürür. Maydonoz suyu tüketirken oluşan geçici kilo kaybının nedeni su miktarınızın azalmasıdır.

9) 3 beyaz tüketme: Sağlıklı beslenme için çeşitlilik ve ölçü önemlidir. Şeker, un ve tuz vücut için her daim ihtiyaç bulunan ürünlerdir. Bu yüzden bu ürünleri daha sağlıklı yollarla tüketmelisiniz.

10) Light ürünler: 'Light ürünlerin kalorisi yoktur' büyük bir yanılgıdır. Bu yüzden istediğim kadar tüketirim' diyerek fazlaca yenilmemelidir.

11) Saat 19:00'dan sonra bir şey yeme: Sağlıklı kilo vermek için en önemli esas; ne zaman yenildiği, gün içerisinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığıdır. Yapılan çalışmalara göre; öğünlerde miktarlar açlık durumuna göre ayarlandığında, kişilerin akşam 19:00’dan sonra yemek yediklerinde yağlanmadıkları, aksine kolay kilo verdikleri görülmektedir.

12) Aç karnına limon/greyfurt suyu içmek: Hiçbir besin yağ yakmaz. Asitli ürünler daha çok acıktırır

13) Aç karnına spor yapmak: Aç karnına yapılan fiziksel aktivite ile yağ yakımı olur. Fakat çok yüksek miktarda kas yıkımı da olmaktadır. Fiziksel aktivite öncesinde karbonhidrat içeren 200-300 kalorilik bir öğün yenip en az 1 saat sonra aktivite yapılmalıdır.

GÜNÜN VİDEOSU

İsrail cenazeye bile zulmetti

İsrail askerlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi''nde şehit ettikleri Filistinlinin naaşına yaptıkları zulüm kameralara yansıdı. Görüntülerde, buldozer kullanan İsrail askeri, Filistinli şehidin naaşını almaya çalışırken cesedi parçalayıp ardından sürüklüyor

DİĞER HABERLER
Berna Laçin'in oyunu iptal edildi
CHP heyeti Van'a gidiyor
Elbet bir gün buluşacağız
Saatlerce kuyrukta bekliyorlar
HDP'de Mithat Sancar dönemi
Hatay'da canlı bomba alarmı
İran sınırı kapatıldı