Back To Top
Doktor Asiye'nin alkışlanacak buluş: 5 dakikada enfeksiyon testi

Doktor Asiye'nin alkışlanacak buluş: 5 dakikada enfeksiyon testi

 - Son Güncelleme: 25.08.2018 Cumartesi 12:25
Doktor Asiye\'nin alkışlanacak buluş: 5 dakikada enfeksiyon testi
- A +

Girişimci Dr. Asiye Karakullukçu, hastanelerde her yıl geç tanı nedeniyle can kayıplarına yol açan enfeksiyonu 5 dakika içinde tespit edebilen cihaz geliştirdi. Devrim yaratacak testi herkesin yanında taşıyıp kullanabileceğini söyleyen Karakullukçu “Laboratuvara gitmeden bir damla kanla vücutta enfeksiyon olup olmadığı anlaşılabilecek” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi ARI Teknokent firmalarından Aksense, sağlık sektörünün en önemli sorunları arasında gösterilen ‘hastanelerde kapılan enfeksiyonların hızlı tanısı’ üzerine çığır açacak bir buluş geliştirdi. Girişimci Dr. Asiye Karakullukçu’nun biyosensör teknolojisiyle geliştirdiği cihazla birkaç dakika içerisinde hastaya enfeksiyonunun tanısı konulabilecek. Sadece Türkiye’nin değil dünyadaki birçok ülkenin sorunu olan hastane enfeksiyonu sebebiyle her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Karakullukçu “Hastanelerde her yıl binlerce insanın enfeksiyon nedeniyle ölmesinin en önemli nedenlerinden biri de tanının geç konulmasıdır. İdrar, kan, balgam gibi klinik örneklerden tespit edilen tanı süreçleri bazı durumlarda üç güne kadar çıkabiliyor. Bu uzun süre de çoğu zaman enfeksiyonu geri döndürülemez noktaya getiriyor. Hedefimiz, geliştirdiğimiz sensör ile enfeksiyon hastalıklarının tanısı için herkesin kolayca kullanabileceği elde taşınabilir bir tanı cihazı üretmek. Hastadan balgam, idrar gibi spesifik örnek almak yerine bir damla kan ile hastane enfeksiyonu olup olmadığını kısa sürede anlayabileceğiz” diye konuştu.

Bu ürünün Türkiye’den çıkan bir start up olmasını istediklerini belirten Karakullukçu, yatırım desteği beklediklerini söyledi. Karakullukçu, şöyle devam etti: “Eğer iyi bir yatırım bulursak ana hedefimiz ürünü sağlık sektörüne sunmak. Böylece laboratuvar ortamına gitmeden hekimlerin hasta başında kullanabileceği, hastanın evde kendisinin de uygulayabileceği ürün olarak piyasaya çıkabilecek. Bunu aynı zamanda akıllı telefon uygulamaları ile destekleyeceğiz.”

Yükleniyor...

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN