Back To Top
Dramdan bilimkurguya kadar 'Güven'

Dramdan bilimkurguya kadar 'Güven'

Dramdan bilimkurguya kadar \'Güven\'
- A +

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen 'Genç Öncüler Kısa Film Yarışması'na başvurular başladı. 30 bin TL para ödülünün dağıtılacağı yarışmanın teması ise 'Güven' olarak belirlenirken, sinemamızın gelişimi ve yeni yeteneklerin keşfedilmesi amaçlanıyor.

3. Genç Öncüler Kısa film Yarışması’nın tanıtımı İstanbul Fatih'teki Ali Emiri Efendi Nikah Salonu’nda yapılan 'Medya ve Güven' paneliyle gerçekleştirildi. Yarışmanın jürileri arasında İhsan Kabil, İsmail Kılıçarslan, Cihan Aktaş, Abdulhamit Güler, Ayşe Şahinboy Doğan, Bünyamin Yılmaz ve Emre Karapınar gibi sinema yazarları var. Son katılım tarihi 15 Mart 2018. Genç Öncüler Gençlik Hareketi'nin düzenlendiği yarışmada toplam 30 bin lira ödül dağıtılacak. Birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin, üçüncüye 4 bin, jüri özel ödülü 2 bin ve Genç Öncüler özel ödülü için de 2 bin lira verilecek. Mansiyon ödülü kazanan beş yapım ise biner liralık para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın ödül töreni 19 Nisan 2018 olarak açıklandı.

'ARTIK BİR ŞEYLER ÜRETMENİN ZAMANI GELDİ'

Panele başlarken Genç Öncüler Gençlik Hareketi başkanı Aşkın Özcan, insanımızı ve insanlığı aydınlatabilmek, onlara kurtuluş yollarını gösterebilmek ve aynı zamanda bir binanın tuğlaları gibi birbirlerine kenetlenmiş bir toplum meydana getirebilmek için sanatın gücünü kullanmanın önemine değindi. Üç yıl önce Evsizler, geçen yıl ise Bireyselleşme ve Aile olarak temayı belirlediklerini belirten Özcan, bu yıl ise 'Güven' konusunu yarışmanın teması olarak belirlediklerini söyledi. Özcan, "Biz Genç Öncüler Gençlik Hareketi olarak, güven duygusu üzerine inşa edilmemiş her toplum yıkılmaya mahkum olduğuna inanıyoruz" dedi. İhsan Kabil, yarışmanın jüri başkanı olarak yarışmanın içeriğinin tanıttı, ve kısa film ile ilgili düşüncelerini aktardı. Kabil, sinemanın hayatımızın her alanına sirayet ettiğini ve böyle güçlü bir alana cemiyetimizin muhakkak el atması gerektiğini, çünkü hep şikayet makamında olduğumuzu, artık bir şeyler üretmemizin zamanının geldiğini belirtti.

Panelin moderatörlüğünü Ayşe Şahinboy Doğan yaptı. Prof. Celaleddin Vatandaş, Türkiye’de Gençlik ve Güven Bunalımı hakkında, Uğur Uzunok ise 'Bakmak ve Görmek' başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Doğan, eskiden sanatçılara duyulan güvenle günümüzde sanatçıya duyulan güven arasında ciddi farklılıklar olduğunu ve eskiden sanatçıların topluma daha fazla güven verdiğini vurguladı. Vatandaş, Türkiye’de sadece gençlerin değil herkesin güven problemi yaşadığını söyledi. Bununla beraber gençlerin probleminin çok daha büyük olduğunu ve bu problemin sadece eğitimin ve siyasetin sorunlarıyla açıklanamayacağını dile getirdi. Uğur Uzunok ise medyanın bugün nasıl güvenilmez hale geldiği üzerinde durdu. 'Güven' sorununu sadece bugün üzerinden değil geçmiş üzerinden okudu. 3. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması bu sene Güven konusu ile filmlerinin bekliyor. Yarışmanın detayları, katılım şartları ve başvuru koşulları, "genconculerkfy.com" adresinden edinilebilecek.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN