Back To Top
Fas’ta 30 yıllık zaman yolculuğu

Fas’ta 30 yıllık zaman yolculuğu

 - Son Güncelleme: 17.03.2019 Pazar 03:20
Fas’ta 30 yıllık zaman yolculuğu
- A +

Magnum fotoğrafçısı Bruno Barbey’in ‘My Morocco’ başlıklı sergisi İstanbul bomontiada’daki Leica Galeri İstanbul’da açıldı. Sanatçı fotoğraflarla 1970-2000 yılları arasındaki Fas’ı anlatıyor.

Yarım asrı aşkın bir süredir Magnum Fotoğraf Ajansı’na üye olan, 1992-1995 yılları arasında ise ajansın başkanlığını yürüten fotoğrafçı Bruno Barbey’in ‘My Morocco’ başlıklı sergisi, 14 Mart’ta Fotografevi işbirliğiyle sanatseverlerle buluştu. İstanbul bomontiada’daki Leica Galeri İstanbul’da açılan sergi, sanatçının hayatının ilk 12 yılını geçirdiği Fas’la ilgili hazırladığı dört kitabından biri olan ‘My Morocco’dan bir seçki sunuyor. Sergide, Barbey’in doğum yeri de olan Fas’a 1970 ile 2000 yılları arasında gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında kadrajına yansıyan fotoğraflarla zaman yolculuğuna çıkmak mümkün.

Sanatçı, elli yılı aşkın sürede beş̧ kıtada fotoğraflar çekti. Nijerya, Vietnam, Orta Doğu, Bangladeş, Kamboçya, Kuzey İrlanda, Irak ve Kuveyt’teki savaş̧ ve çatışmaları ele aldığı fotoğrafları tüm dünyada yankı uyandırdı. Dünyanın önde gelen dergilerinde fotoğrafları yer alan ve uluslararası yayınevleri tarafından 30’un üzerinde fotoğraf kitabı basılan sanatçının, daha önce de Leica Galeri Frankfurt’ta bir sergisi sanatseverlerle buluşmuştu.

Fas’ta dünyaya gelen Bruno Barbey, İsviçre’nin Vevey kentinde bulunan Ecole des Arts ve Metiers’de fotoğrafçılık ve grafik-tasarım eğitimi aldı. 1961-1964 yılları arasında, bir milletin ruhunu yakalamak amacıyla, ‘tiyatro dünyasının’ kahramanı olarak tanımladığı İtalyanları fotoğrafladı. Bruno Barbey, 1964 yılında, Magnum Photos ile çalışmaya başladı. 1978/1979’da Magnum Başkan Yardımcısı ve 1992’den 1995’e kadar Magnum International Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yılında Paris’te bulunan Petit Palais, sanatçının Fas’ta 30 yıl boyunca çektiği fotoğrafların yer aldığı büyük bir kişisel sergi düzenledi. Aynı sürede Bruno Barbey, retrospektif kitabı ‘Passages’ / ‘Pasajlar’ı yayımladı. Fransız Ulusal Liyakat Düzeni de dahil olmak üzere, çalışmaları için sayısız ödül aldı. Sergi 25 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN