Günlük Olarak Yaptığınız Bu 9 Şey Cildinizin Daha Hızlı Yaşlanmasına Sebep Olabilir!

Günlük Olarak Yaptığınız Bu 9 Şey Cildinizin Daha Hızlı Yaşlanmasına Sebep Olabilir!

Elbette elimizden geldiğince kırışıklıkları ve yaşlanan cildi önlemek ve önlemek istiyoruz. Genetik, cilt tipiniz ve yerçekimi cildiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, ancak yaşlanma sürecini de etkileyen birçok yaygın, günlük şey olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen cildinizi yaşlandırabilecek bu şeyleri bilmiyordunuz. Neyse ki, istersen onlar hakkında bir şeyler yapabilirsin!

Günlük olarak yaptığınız bu şeylere dikkat ederseniz cildinizin yaşlanma sürecini biraz daha önleyebilirsiniz.

GÜLÜMSEME

Kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemek için gülümsemeyi bırakmalımıyız? Gerildiğinde cildinizdeki kolajenin azaldığı doğrudur. Ve evet, bu gerçekten kırışıklıklara neden olur. Yani, tamamen gülmeyi bırakmalı mıyız? Tabii ki değil! Çünkü gülmek strese karşı yardımcı olur ve stres de cildinizin yaşlanmasına neden olabilecek en büyük günlük faktörlerden biridir. Ayrıca gülmek eğlencelidir ve onsuz bir hayat düşünemiyoruz!

1-001.jpeg

STRES

Stres, on yaş daha yaşlı görünmemize neden olabilecek en büyük etkenlerden biridir. Kortizol stres hormonudur ve bu cildinizdeki kolajeni etkileyebilir. Bu da cildinizin iyileşme kapasitesinin daha az verimli olmasına neden olur. Çok gülmek stres seviyenizi düşürür, bu yüzden seçim size kalmış!

GÜNEŞ

Güneşin cildinizi gerçekten etkileyebileceğini söylediğimizde muhtemelen size yeni bir şey söylemiyoruz. Ancak, gölgede kalsanız bile bunun doğru olduğunu biliyor muydunuz? Güneş ışınları cildinize zarar verir ve bu cilt yaşlanmasının temelini oluşturur. Bu, yıllarca güneşe maruz kaldıktan sonra görünür hale gelmez. Bu yüzden cildinizi her gün yüksek UV faktörlü bir gündüz kremi ile korumalısınız.

YİYECEK

Görünüşe göre cildimizi yiyerek sağlıklı hale getirebiliriz; Bazı araştırmalar bunu göstermiştir. Güneşten korunmaya (ve dolayısıyla cildinize) iyi gelen gıda ürünleri domates, karpuz, havuç, portakal ve ton balığıdır.

ŞEKERLER

Cildin yaşlanmasını yavaşlatmak istiyorsanız, çok şeker içeren gıda ürünlerinden kaçınmak en iyisidir. Bunun nedeni, şekerlerin, diğer şeylerin yanı sıra, cildiniz üzerinde olumlu bir etkisi olmayan kolajene kendilerini bağlamasıdır. Yüksek glisemik indeksli yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. 'Yüksek glisemik indeks' ne anlama geliyor? Glisemik indeksi yüksek gıdalar, vücudunuz tarafından hızla emilen ve işlenen şekerler içerir. Düşük glisemik gıdalar, yavaş şekerler içerir. Glisemik indeksi yüksek yiyecekler de insülin seviyenizi artırabilir ve bu da iltihaplanmalara neden olabilir. Cilt buna ince çizgiler göstererek tepki verir.

2-001.jpg

YAĞLAR

Sağlıklı bir cilt için iyi yağlar önemlidir. Yeterince iyi yağlar yemezseniz, cildiniz erken yaşlanmaya başlayacaktır.

ISI

Kırışıklıklar ısınmadan da kaynaklanabilir. Elbette yaz aylarında ısıtmaya ihtiyacınız yok, ancak kış aylarında çoğu insan ısıtmasını açacaktır. Bu tam olarak cildiniz için iyi değil. Kurutucu bir etkiye sahiptir, bu da ince çizgilerin daha çabuk görüneceği anlamına gelir.

UYKU YOKSUNLUĞU

Gece boyunca cildimizin iyileşmek için zamanı vardır. Gece dinlenmeniz ne kadar kısa olursa, cildinizin iyileşmesi için o kadar az zaman kalır. Sonuç? Kırışıklıkları daha çabuk alırsınız. Bu nedenle, iyi bir cilt istiyorsanız yeterince uyuduğunuzdan emin olun!

ALKOL

Alkol cildinizin yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Alkol cildinizi kurutur ve bu da kırışıklıklara neden olabilir. Bunun yanı sıra alkol, cildinizdeki kolajenin parçalanmasına da yardımcı olur.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN