Her ilde zam, o ilde indirim! Ekmek 1 TL'ye düştü: Vatandaş memnun

Her ilde zam, o ilde indirim! Ekmek 1 TL'ye düştü: Vatandaş memnun

Son günlerde ekmeğe gelen zam haberleri gündeme gelirken bu kez zam haberi değil de indirim açıklaması geldi. Bir ilin belediyesi, yapılan iş birliği sonucunda 1 TL'ye ekmek satılacağını açıkladı.

Belediyeler, ekmeklik un üreten buğdayın yetiştirilmesine yardımcı olmak için çiftçilere kullanılmayan topraklar sağlıyor. Bölgedeki üretim alanlarında, tarlalardan vatandaşın sofralarına kadar düşük fiyat ve kârsız bir kazan-kazan politikası başladı.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi belediyesi, bu yaz başlattığı inşaatla vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyele sahip bir alanı hizmete açtı. Fırının günlük olarak yaptığı ticari olmayan ekmek, aracısız doğrudan 1 liraya çalışan vatandaşlara satıldı. Gıda krizine ve artan fiyatlara rağmen ekmeğin resmi satış fiyatında herhangi bir değişiklik olmayacağı açıklandı.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, küresel gıda krizine rağmen ilçede kullanılmayan arazilerin gerekli işlemler yapıldıktan sonra bitkiler fidana dönüşene kadar çiftçilerin kullanımına açılacağını söyledi. Ekmeğin hammaddesi olan buğdayın un ve türevlerine aktarıldığını belirten Gürbüz, bu sayede fiyat farklılıklarının azaltıldığını ve vatandaşların da ürettikleri ürünlerden daha ucuza ekmek aldıklarını ifade etti.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz

EKMEK 1 TL'DEN SATIŞA SUNULACAK

Gelirin çoğu ekime dönüştürülen uygun olmayan araziden elde ediliyor. Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, küresel gıda krizine rağmen etkili politikaların her geçen gün arttığını anlattı.

Belediye olarak Türkiye'nin en önemli tarım ovalarından biri olan Elbistan'da ekilmeyen toprak kalmasın diye arazileri tarıma uygun hale getirmek için çaba sarf ettiklerinden bahseden Gürbüz, her türlü araç ve gereç kullanarak vatandaşlara bu ruhla destek olduklarını söyledi. Bu yıl yaklaşık 330 hektarlık bir alanı ağaçlandırdıklarını ve dünyanın tarım krizi ve gıda sorunuyla karşı karşıya olduğu bu dönemde, Elbistanlı çiftçilere destek olmak ve ülkedeki tüm yerel yönetimlere rol model olmak adına büyük bir tohum attığımızı düşündüklerini aktaran başkan Gürbüz, "O yüzden burada kazandığımız buğdaylarla birlikte halk ekmeği daha ekonomik bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağımızı umuyoruz.” dedi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN