Back To Top
'Hiroşima Sevgilim'in yıldızı Riva yaşamını yitirdi

'Hiroşima Sevgilim'in yıldızı Riva yaşamını yitirdi

 - Son Güncelleme: 28.01.2017 Cumartesi 18:09
\'Hiroşima Sevgilim\'in yıldızı Riva yaşamını yitirdi
- A +

'Hiroşima Sevgilim' filminin Fransız oyuncusu Emmanuelle Riva, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Fransız sinemasına damga vuran kült eserler arasında yer alan 1959 yapımı 'Hiroşima Sevgilim' (Hiroshima Mon Amour) filmindeki Elle rolüyle tanınan Fransız oyuncu Emmanuelle Riva'nın 89 yaşında yaşama veda ettiği duyuruldu.

Fransa'nın Vosges bölgesinde 27 Nisan 1927'de dünyaya gelen Riva, sinema hayatına 1950'lerde başladı. Riva'nın oyunculuk hayatında büyük başarılara imza attığı iki film arasında 'Hiroşima Sevgilim' ve 2012 yapımı 'Aşk' (Amour) filmi yer alıyor.

YENİ DALGA AKIMININ İLK ÖRNEKLERİNDEN

Alain Resnais'in yönettiği 'Hiroşima Sevgilim' filminde Japonya'ya Hiroşima ile ilgili bir film çekimi için gelen Fransız oyuncu Elle rolüyle hafızalara kazınan Riva'ya filmde Japon mimar rolüyle Eiji Okada eşlik etti. Fransız yeni dalga akımının ilk örneklerinden sayılan filmde, Fransız oyuncu Elle ile Japon mimarın beraber geçirdiği bir gün sinemaseverlere anlatılıyor.

Aşk, savaş, acı ve işkenceye dair seyirciye güçlü mesajların verildiği filmin atom bombası sonrasındaki Hiroşima'nın gösterildiği açılış sahnesinin de sinema tarihinde önemli bir yeri bulunuyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN