Back To Top
İOKBS bursluluk sınav giriş belgesi alma 2019 | e Okul giriş: İOKBS sınav giriş yerleri açıklandı

İOKBS bursluluk sınav giriş belgesi alma 2019 | e Okul giriş: İOKBS sınav giriş yerleri açıklandı

İOKBS bursluluk sınav giriş belgesi alma 2019 | e Okul giriş: İOKBS sınav giriş yerleri açıklandı
- A +

İOKBS sınav giriş belgesi almak için haberimizi kolaçan edebilirsiniz. 2019 yılında İOKBS sınavına girecek adaylar için sınav giriş yerleri açıklandı. 2019 PYBS İOKBS sınav giriş yerleri e-Okul sistemi üzerinden öğrenilebiliyor. İşte 2019 PYBS İOKBS sınavına dair aradıklarınız…

2019 PYBS İOKBS sınavı 2019 yılında merakla bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bursluluk sınavına dâhil olacak olan adaylar, 2019 PYBS İOKBS sınav giriş yerlerinin açıklanıp açıklanmadığını sorguluyor. Bakanlıktan paylaşılan tarihe göre; 2019 PYBS İOKBS sınav giriş yerleri 17 Mayıs Cuma günü açıklanacaktı. e-Okul veri giriş sistemi üzerinden 2019 PYBS İOKBS sınav giriş belgesi alınabilecek. İşte 2019 PYBS İOKBS sınavı ile ilgili detaylar…

Bursluluk sınavı giriş belgesi nasıl alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından daha evvel yayınlanan takvime göre sınav giriş belgelerinin 17 Mayıs Cuma günü paylaşılacaktı. Öğrenciler ve veliler, sınav giriş belgelerine nereden erişeceklerini araştırıyor. Fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi 17 Mayıs Cuma gününden itibaren e-Okul sisteminden okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenip imzalandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

19-05/17/okbs-sinav-giris-belgesi-al-2019-e-okul-giris-pybs-iokbs-sinav-giris-yerleri-aciklandi.jpg

İOKBS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

İOKBS sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde paylaşılacak. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde "Sınav Sonuç Belgesi"ni elektronik ortamdan alıp onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir.

İOKBS sınavı ne zaman?

Sınav,02 Haziran 2019 yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle10.00'damerkezîsistemleaynı anda başlatılıp tek oturum şeklinde gerçekleştirilecek.

Sınavda 4'er seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacaktır.

İOKBS sınav konuları

Sınav kitapçığında aşağıda bulunan dersler yer almaktadır:

9, 10 ve 11'inci Sınıf

Türk Dili ve Edebiyatı

Matematik

Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji)

Soyal Bilimler (Tarih, Coğrafya ile Din ültürü ve Ahlak Bilgisi)

8. Sınıf ve Hazırlık Sınıfı (8. sınıf müfredat programından hazırlanacaktır.)

Türkçe

Matematik

Fen Bilimleri

Sosyal Bilimler (T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

5, 6 ve 7'nci Sınıf

Türkçe

Matematik

Fen Bilimleri

Sosyal Bilgiler

İOKBS bursluluk sınavı pun hesaplama

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:

* İOKBS'de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

* Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

* Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

* Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur.Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

* Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

* Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

* Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

* Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

* Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

* Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

* Sınava girdiği hâlde,cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN