Back To Top
İzmir 16 Mayıs iftar saati kaç? İzmir imsakiye 2019

İzmir 16 Mayıs iftar saati kaç? İzmir imsakiye 2019

 - Son Güncelleme: 16.05.2019 Perşembe 17:36
İzmir 16 Mayıs iftar saati kaç? İzmir imsakiye 2019
- A +

İzmir'de iftarın saat kaçta okunduğunu merak eden Ankaralılar, 16 Mayıs Perşembe günü iftar saatini dört gözle bekliyor. Ramazan-ı Şerif’in 11’nci gününü yaşayan İzmir halkı, iftara ne kadar kaldığını araştırıyor. Akşam namazının okunması ile birlikte iftarını açan İzmirliler, iftarın saat kaçta okunduğunu araştırıyor. İşte 16 Mayıs Perşembe İzmir iftar saatleri…

Günden günde daha da artan iftar saatlerinin 16 Mayıs Perşembe günü saat kaçta okunacağı oruç tutan İzmir halkı tarafından merak ediliyor. Türkiye’de ve dünyada bu sene mayıs ayının ilk haftaları itibarıyla start alan oruçta 11’nci gün de sona eriyor. Bugün oruç tutan İzmirliler, iftara kaç dakika kaldığını araştırıyor. İftar saatini araştıran İzmir'de Müslümanlar, 16 Mayıs Perşembe iftar saatini bekliyor. İşte 16 Mayıs İzmir akşam namazı saatleri…

16 Mayıs İzmir iftar saat kaçta okunuyor?

Akşam namazının okunması ile beraber iftarını açacak olan İzmirliler, iftarın bugün saat kaçta olduğunu merak ediyor. İl il ve ilçe ilçe iftar saatlerine aşağıda belirttiğimiz linkten ulaşabilirsiniz.

19-05/16/izmir16-mayis-iftar-saati-kacta-istanbul-iftar-saatleri-gun-gun-artiyor.jpg

Diyanet'ten yardımlaşma vurgusu

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada;

Ramazan ayı, infak, yardımlaşma ve paylaşma adına Müslümanlar için eşsiz bir fırsattır. Allah'ımıza kulluğumuzu farklı amellerle sergilediğimiz bu Ramazan günlerinde, zekât ve sadaka-i fıtr gibi malî ibadetlerimizle ihtiyaç sahiplerine kol kanat gerelim. Kardeşlerimizin dertlerine derman olalım. Yardımlarımızı gösterişten uzak, yalnızca Rabbimizin rızasını kazanmak için yapalım. Yardım yaparken kardeşimizin onurunu zedeleyecek davranışlardan kaçınalım. Rabbimizin şu uyarısına kulak verelim: “Ey iman edenler! Kazandıklarınızın ve sizin için yerden çıkardıklarımızın iyilerinden verin. Kendinizin ancak içiniz çekmeye çekmeye alabileceğiniz âdi şeyleri hayır diye vermeye kalkışmayın. Bilin ki Allah zengindir, bütün iyilik ve güzellikler O’na mahsustur.”

Başkanlığımız bu yılki Ramazan ayı temasını “Ramazan ve İnfak” olarak belirlemiştir. Bu vesileyle yurt içinde ve yurt dışında yapılacak olan etkinliklerle infak konusu her yönüyle gündemde tutulacak, konu hakkında duyarlılık oluşturulmaya çalışılacaktır. Böylelikle yardımlaşma ve paylaşma bilincinin canlı tutulmasına ve infak ahlakının daha da yaygınlaşmasına gayret edilecektir. Unutmayalım ki Rabbimizin rızasını gözeterek yaptığımız infaklar, ahirette en güzel azığımız olacaktır.

İftar ve sahurda kayısı tüketin önerisi!

Birçok faydası bilimsel olarak kanıtlanan kayısının ramazan ayında iftar ve sahur sofralarında tüketilmesinin sağlığa faydalı olduğu bildirildi. Türkiye'de "Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nden sonra Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret alan üçüncü ürün olan "Malatya kayısısı", ramazan ayında ağızları tatlandırdığı gibi vücut direncini de arttırıyor.

Demir bakımından en zengin gıdalardan biri olan kayısı, demire ek olarak bakır da içerdiğinden, ruh halinin dengede kalmasına da yardımcı oluyor ve kan hücrelerinin üretimini artırıyor.

Sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olan meyve ayrıca en önemli potasyum kaynakları arasında yer alıyor.
,
İMSAK VAKTİ NEDİR, NE ZAMAN BAŞLAR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

EZAN OKUNURKEN AĞIZDAKİ LOKMA YUTULMALI MI?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

İzmir'de iftarın saat kaçta okunduğunu merak eden Ankaralılar, 16 Mayıs Perşembe günü iftar saatini dört gözle bekliyor. Ramazan-ı Şerif’in 11’nci gününü yaşayan İzmir halkı, iftara ne kadar kaldığını araştırıyor. Akşam namazının okunması ile birlikte iftarını açan İzmirliler, iftarın saat kaçta okunduğunu araştırıyor. İşte 16 Mayıs Perşembe İzmir iftar saatleri…

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN