Back To Top
Kan alabilen robot geliştirildi

Kan alabilen robot geliştirildi

Kan alabilen robot geliştirildi
- A +

Robotların sağlık alanında kullanılmasıyla, günlük rutin birçok sağlık işlemi otomatik olarak yapılabiliyor. Yeni geliştirilen bir robotla, otomatik olarak kan alınabiliyor.

New Jersey’de bulunan Rutgers Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, robotların sğalık alanında kullanımına yönelik yeni bir proje hayata geçirdi. Araştırmacıların geliştirdiği yeni robot, acısız bir şekilde kan alabiliyor.

Robot, sıradan kan alma işleminde olduğu gibi şırıngaya sahip değil. Kare şeklinde bir yapıya sahip olan robot, damar yolunu yüzde 87 ila 97 arasındaki bir doğruluk oranıyla bulabiliyor. Günümüzde sağlık personelleri ise görünür damarlarda yüzde 73, görünür olmayan damarlarda yüzde 60’lık başarı oranına sahip. Acısız bir şekilde kan alabilen bu robotun, başarı yüzdesiyle sağlık personellerinden daha iyi bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN