Back To Top
Kaplıca her romatizmalıya şifa olmuyor

Kaplıca her romatizmalıya şifa olmuyor

Kaplıca her romatizmalıya şifa olmuyor
- A +

Romatizma hastalığının aşırı sıcaktan olumsuz etkilenebileceğini söyleyen Dr. Gamze Yılmaz, ‘Romatizma hastaları kaplıcaya gitmeden önce doktorlarıyla görüşmeliler” dedi.

Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, “Çok sıcak ortamlar, kaplıcalar romatizmal hastalıkları artırabilirken, yine çok soğuk zamanlar, iklim değişiklikleri ve kış ayları da romatizmal hastalıkları tetikleyebilir. O yüzden hastalarımızın kaplıca gibi planları olduğunda mutlaka doktorlarıyla görüşmeleri de gerekir” dedi.   Romatizmanın bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu ifade eden Uzman Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, romatizmanın birçok hastalığın ortak ismi olduğunu aktardı. Uzman Dr. Yanartaş romatizmanın temel olarak bir bağışıklık sistemi problemi olduğunu ifade ederek, “Bakteriler, çevresel uyaranlar, beslenme koşulları, sigara gibi maruz kaldığımız çevresel uyaranlar da romatizmaya yol açabilmektedir. Romatizmal hastalıkların bazı belirtileri olmaktadır. Mevsimler romatizmayı ilgilendiren durumlardır ve mevsimsel değişiklikler gösterir. Aşırı sıcak ve soğuk hastalığın ağrılarını artırabilir” şeklinde konuştu. Romatizmanın tıpkı diyabet ve tansiyon gibi süreğen bir hastalık olduğunu belirten Yanartaş, romatizma teşhisi konulduğunda doktor kontrolünde ilaç alınıp bırakılması gerektiğini ve tansiyon, şeker hastalıklarında olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da ömür boyu kullanılabilecek haplar olabileceğini aktardı.

Romatizmanın başlıca belirtilerinin eklemlerdeki ağrılar olduğunu anlatan Uzman Dr. Yanartaş, “Eklemlerde şişlik, sabah tutukluğu gece uyandıran ağrılar ve bunların uzun sürüyor olması, yine mafsallarımızda gördüğümüz ağrılar, şişlikler romatizma belirtileridir. Bunların yanı sıra gözlerde kızarıklık, ciltte anlam verilemeyen döküntüler, yutkunmada zorluklar, yüzde güneşe karşı hassasiyet, parmaklarda uyuşukluk, renk değişiklikleri, soğuğa karşı beyazlaşmalar, sabah ilk kalkıldığında artan bel ağrısı bunlar romatizma belirtileridir. Eğer buna benzer şikayetler varsa ve uzun sürüyorsa mutlaka hekime başvurmamız gerekiyor” diye konuştu. Romatizma teşhisi konulduğunda doktor kontrolünde ilaç alınıp bırakılması gerektiğini ifade eden Dr. Yanartaş,  tansiyon, şeker hastalıklarında olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da ömür boyu kullanılabilecek haplar olabileceğini aktardı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN